Kännykkä räjähti ja tappoi miehen

2
Matti Robinson

Kännykkä räjähti ja tappoi miehen
Akkuteknologian kehittyessä yhä tehokkaampia akkuja saadaan puristettua pieniin mobiililaitteisiin. On kuitenkin mahdollista, joskin epätodennäköistä, että akun energia ei purkaudukaan valmistajan haluamalla tavalla vaan paljon brutaalimmin.

Kiinalaisen Lenovo-kaupan myyjälle koitui perjantaina kohtaloksi juurikin rintataskuun jätetty puhelin. Puhelimen akku räjähti katkaisten miehen kaulavaltimon. Kaupan muiden työntekijöiden mukaan miehellä oli käytössä uusi akku. Kännykän tai akun merkistä/mallista ei ole kuitenkaan tietoa.

Kiinassa on aiemminkin räjähdellyt puhelimia, joten lienee turvallisinta kun ei vaihda puhelinta halpaan kiinalaiskopioon ja käyttää puhelimen mukana tullutta -- tai muuta valmistajan suosittelemaa -- akkua.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G75 – hinta laskenut -28%

Motorola Moto G75
142 € Gigantti
197 € Power
369 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 197 €

Google Pixel 10 Pro XL – hinta laskenut -26%

Google Pixel 10 Pro XL
899 € Elisa
959 € Proshop
1223 € Multitronic

Alin hinta viikko sitten: 1222 €

Xiaomi 17 – hinta laskenut -25%

Realme 16 Pro – hinta laskenut -25%

Realme 16 Pro
299 € Power
449 € Verkkokauppa.com
449 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Kommentit (2)

Tiimoo
Tiimoo

2

Luultavasti ollut joku kiinaihmekopio... Ja se että yleinen käsitys on, että nokian luurit tehdän kaikki kiinassa on väärin. Tehdäänhän niitä suomessakin, unkarissakin yms. Ja valmistavathat muutkin merkit osan luureistaan kiinassa.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.