Kerroimme maanantaina Nokian lehdistölle lähettämistä kutsuista, joissa ennakoitiin jotain mullistavia julkistuksia. Lontoossa järjestettävän Ovi-tapahtuman kutsuja oli lähetetty ilmeisesti lähinnä eurooppalaiselle medialle, mutta järjesteillä on tilaisuus myös rapakon toisella puolella.
Ainakin MobileCrunchin Greg Kumparak on saanut kutsun San Franciscossa järjestettävään tapahtumaan. Tälläkin kertaa kutsu jättää paljon arvailujen varaan, mutta teemana eivät ole maanantaiseen tapaan Ovi-palvelut. Kutsussa lukee ainoastaan "Join us to see what’s around the bend" eli vapaasti suomennettuna "Liittykää seuraamme katsomaan mitä on mutkan takana".
Puhelinvertailu.com tulee luonnollisesti seuraamaan tämänkin tapahtuman etenemistä. Nähtäväksi jää, onko kyseessä täysin identtinen tapahtuma, vai kenties erillinen julkistustilaisuus.








keke (vahvistamaton) @ 20.1.2010 16:06
Myös Berliinissä järjestetään lehdistötilaisuus. Siitä tosin oli vain maininta kauppalehdessä tai taloussanomissa.
emagdnim @ 20.1.2010 16:12
"mutkan takana".. bend tarkoittaa myös taivuttamista. Morph?? http://www.nokia.com/about-nokia/research/demos/the-morph-concept
emagdnim @ 20.1.2010 16:12
*tuplat*
Dollarinen (vahvistamaton) @ 20.1.2010 16:39
Kaksi (vaiko kolme) tilaisuutta siis. Eli ei todellakaan ole laitejulkistuksia luvassa.
Michelola @ 20.1.2010 16:42
Lainaus:bend tarkoittaa myös taivuttamista. Morph??
http://www.nokia.com/about-nokia/research/demos/the-morph-concept
around tarkoittaa myös ympäri, varmaan jotain pallon muotoisia puhelimia tulossa????????????!1
ainiin ja "us" tarkoittaa myös United States, jotain jenkkimallisia puhelimia tulossa??!!!!!!!!
TSHERNOBYL 86
WINDOWS 95
Chanandler (vahvistamaton) @ 20.1.2010 16:56
@3 ja @5
ja see lausutaan niinkuin sea, eli meri, varmaan jotain vetisiä luureja tulossa :D
emagdnim @ 20.1.2010 17:17
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti Michelola: Lainaus:bend tarkoittaa myös taivuttamista. Morph??
http://www.nokia.com/about-nokia/research/demos/the-morph-concept
around tarkoittaa myös ympäri, varmaan jotain pallon muotoisia puhelimia tulossa????????????!1
ainiin ja "us" tarkoittaa myös United States, jotain jenkkimallisia puhelimia tulossa??!!!!!!!! Hassunhauska kaveri olet. Olisiko sinulla antaa omaa arviota julkistuksista vai tyydytkö vain trollaamaan?
poppah @ 20.1.2010 17:52
@7,
samaa tasoa oli sunkin kommenttis, et mee vaan sinne mutkan taakse takas.
Uutta kommaria on odotettu, uskoisin että aika olisi kypsä kansainvälisellekkin kiinnostukselle.
emagdnim @ 20.1.2010 18:04
@8, kuha mietin, kun sekin on pyörinyt huhuissa nyt taas. Nokia on myöskin patentoinu siihen liittyviä asioita ihan lähiaikoina. Lisäksi ei olisi mitenkää mahdotonta, kun Nokia on kerran lähtenyt tällaiselle Applemaiselle linjalle, niin miksei sitten vihjailisi Applemaisesti viestissään. Siinä mun analyysit :D Puolivitsihän tuo veikkaukseni oli, mut pitää sitä jotain kovaa nyt odottaa. Kommaria ollaan todellaki odoteltu jo hyvän aikaa. Veikkaisin, ettei nämä tilaisuudet ole identtisiä ja uskoisin, että jonkin laitteenkin julkaisevat. Kysymysmerkki on vain se, että miten Nokia olisi pystynyt piilottelemaan hardware-julkistuksia.. ellei sitten nokiamaiseen tapaan luvata ensi kesälle myyntiä. Mutta, pianhan se nähdään.
Zap (vahvistamaton) @ 20.1.2010 18:49
Oliskohan Kallasvuo saamassa potkut ja ehkä tämä nostaisi yhtiön kurssia?
bacard @ 20.1.2010 22:33
Myös lehdistötilaisuudet Berliinissä, New Delhissä ja Moskovassa. Jotain 'oikeasti' suurta tulossa?
Tuomas (vahvistamaton) @ 21.1.2010 03:45
Olikos puhelinvertailun poijaat tästä sivustosta tietoisia?
http://events.nokia.com/countdown/
6630nokia @ 21.1.2010 11:43
Navigaatiopalvelut ilmaiseksi...
gizm0 (vahvistamaton) @ 21.1.2010 11:51
Ei näemmä ole ko. navigointia N97:lle
gizm0 @ 21.1.2010 11:52
Ko. palvelua ei löydy N97:lle
cyka @ 21.1.2010 12:10
@14 & 15
Nokian mukaan tukevia laitteita lisätään listalle lähiaikoina.
Kokeilin 5800:lla ja hienosti toimii.