Uusi iPhone tukee Suomessa vain "muka-4G:tä"?

7
Matti Robinson

Uusi iPhone tukee Suomessa vain muka-4G:tä?
Apple on juuri julkistanut uusimman älypuhelimensa. Odotetusti iPhone 5 -nimeä kantava laite on päivitetty taas uusimmalla tekniikalla, mutta aivan kaikkea sekään ei sisällä.

Muun muassa kaksi kertaa edeltäjää nopeamman suorittimen ja suuremman näytön lisäksi uusi iPhone 5 tukee huippunopeita LTE-yhteyksiä. Valitettavasti LTE-verkkojen tuki ei mitä ilmeisimmin ulotu Suomeen, sillä käytössä olevat 4G-taajuudet ovat erit kuin rapakon takana.

Euroopan osalta LTE-yhteyksiä mainostettiin ainoastaan Britteihin ja Saksaan. Muusta Euroopasta mainittiin vain "sellainen dual carrier -verkko". Ainakin Briteissä LTE-verkkoa ylläpitävä Everything Everywhere tosin käyttää osittain samoja taajuuksia kuin operaattorit Suomessa, joten mahdollista on, että LTE-yhteyksistä päästään nauttimaan Suomessakin.

Sopivasti ennen tämänpäiväistä iPhone-julkistusta Samsung julkaisi tutkimustuloksia suomalaisten 4G-tuntemuksesta. Applelle siruja toimittava Samsung olikin huolissaan kuluttajien puolesta, sillä näitä voidaan huijata 4G:n suhteen. Suomessakin 4G-termiä on käytetty hitaammasta DC-HSDPA-tekniikasta, jota myös uusi iPhone tukee.



Mikäli Applen uutustuote ei tue uusinta verkkoteknologiaa kotimaassa, tullee Samsung paukuttelemaan henkseleitään oikeilla 4G-laitteilla, joista se kertoi hiljattain.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 10 – hinta laskenut -41%

Google Pixel 10
424 € Gigantti
699 € Proshop
716 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 715 €

Google Pixel 10 Pro Fold – hinta laskenut -25%

Google Pixel 10 Pro Fold
1312 € Gigantti
1899 € Verkkokauppa.com
1899 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 1740 €

Honor Magic V6 – hinta laskenut -22%

Honor Magic V6
1499 € Elisa
1499 € DNA
1854 € Linné Elektronik

Alin hinta viikko sitten: 1926 €

Samsung Galaxy A16 (4G) – hinta laskenut -18%

Samsung Galaxy A16 (4G)
155 € Hobby Hall
189 € Power
199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 189 €

Kommentit (7)

mniskane
mniskane

5

@6 Wikipediasta: "Teleoperaattoreiden painostuksessa ITU kuitenkin höllensi määritelmää. Joulukuussa 2010 se ilmoitti, että myös LTE, WiMax ja 3G-verkkoon perustuva dual carrier UMTS (= kaksi rinnakkain käytössä olevaa 3G-yhteyttä) luetaan 4G määritelmän piiriin."

Vastaa
tonttila
tonttila

6

Ja ko yhteyttä markkinoidaan 50 megaisena ja pienellä lukee vaihteluväli 0,4-jotain... Kusetusta. Siis operaattoreilta. Täysin harhaanjohtavaa mainontaa.

Vastaa
tonttila
tonttila

7

Itse kyllä odotan kun "oikea" 4G saapuu meillekin päin niin heti testiin että olisiko siitä adsl:n tappajaksi.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.