Nokia 6220 classic

6
Markus Lehtiniitty

Nokia 6220 classic Nokia 6220 classic tarjoaa vahvan ominaisuusvalikoiman peruspatukkamuotoilluissa kuorissa. Ominaisuuksista tärkeimpiä ovat viiden megapikselin kamera sekä GPS-paikannus.

6220 classicissa on siis viiden megapikselin kamera, Carl Zeiss -optiikalla ja automaattitarkennuksella varustettuna. Lisäksi kameran yhteydestä löytyy vielä kunnollinen xenon-salama. 6220 classic onkin hieman yllättäen yksi parhaimpia kamerapuhelimia, mitä markkinoilta löytyy. Kuvien jatkokäyttöön on myös panostettu paljon. GPS:n avulla kuviin saadaan liitettyä automaattisesti paikkatieto, ja kuvat voi lähettää suoraan netin kuvapalveluihin - esimerkiksi Nokian oma Share on Ovi - tai niitä voidaan vaikka katsella televisiosta 6220 classicin TV-ulostulon avulla. Lisäksi 6220 classic tukee VGA-videokuvausta.

6220 classicin mukana tulee Nokia Maps -ohjelman uusi 2.0-versio. Varsinaisesta navigoinnista joutuu 6220 classicin kanssa kuitenkin vielä maksamaan erikseen.



Muista ominaisuuksista voidaan mainita internet-selain, sähköposti, musiikkisoitin, RDS-radio sekä muun muassa Bluetooth stereotuella. Näyttö on 2,2 tuuman TFT-värinäyttö 16,7 miljoonalla värillä ja 240x320 pikselin resoluutiolla.

GSM-verkkoja 6220 classic tukee taajuuksilla 850/900/1800/1900 MHz ja 3G-verkkoja taajuuksilla 900/2100 MHz. 3G-verkoissa tuetaan nopeampia HSDPA-datayhteyksiä. Sisäistä muistia 6220 classicissa on 120 megatavua ja lisäksi löytyy microSD-muistikorttipaikka.

Painoa 6220 classicilla on 90 grammaa mittojen ollessa 108 x 47 x 15 millimetriä.

6220 classic on tulossa kauppoihin vuoden 2008 kolmannella vuosineljänneksellä eli syyskuun loppuun mennessä. Veroton hinta-arvio on 325 euroa.

6220 classicista löytyy yllättävänkin hyvä kamera ja myös muu "feature set" on melko vahva. On ihmeellistä, kun vielä vähän aikaa sitten vain huippumalleissa nähdyt toiminnallisuudet ovat jo nyt arkipäivää keskihintaluokan malleissa. Tai ei nyt, vaan vasta syksyllä johon on vielä pitkä aika.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy Z Fold6 – hinta laskenut -29%

Samsung Galaxy Z Fold6
1495 € CDON
1553 € Hobby Hall
2099 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 2099 €

Motorola Edge 50 – hinta laskenut -25%

Motorola Edge 50
292 € CDON
393 € Hobby Hall
594 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 389 €

Motorola Moto G15 – hinta laskenut -22%

Motorola Moto G15
55 € CDON
70 € Tekniikkaosat
99 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 69 €

Motorola Moto G55 – hinta laskenut -22%

Motorola Moto G55
150 € Lenovo
184 € CDON
229 € Clas Ohlson

Alin hinta viikko sitten: 192 €

Kommentit (6)

VitsinViidakko
VitsinViidakko

2

Heippa! Sattuisko kenelläkään olemaan Nokia 6220c puhelinta laatikossa joutavana? Minulla on lila-sellainen ja etukansi lohkesi pahasti. Ostaisin pientä korvausta vastaan vanhan puhelimesi varaosaksi,jos siinä on ehjä kansi.
Laita tänne viestiä tulemaan!
Odotan jo vastausta :)

Vastaa
VitsinViidakko
VitsinViidakko

3

Moi moi! Miten minä saisin tämän viestini täällä viidakossa näkymään. Nokia 6220c etukansi on rikki puolisenttiä ja vaikeuttaa näppylän painamista vasemmalla ylhäällä "valinnat". Tämä toimisi vielä vaikka lasten pelittäjä'nä tms. jos vain ehjän kannen löytäisin. Please,kerro mulle vinkki! Kiitosta jo etukäteen!

Vastaa
Vuorimies
Vuorimies

4

Minulla vielä tämmöinen pelittää ja ominaisuudet on paremmat kuin kaikissa muissa testaamissani Nokioissa. Lumiassa on kaikkea turhaa ja just hyödylliset jutut ei toimi kunnolla ja/tai vaatii netin päällä koko ajan...

Vastaa
VitsinViidakko
VitsinViidakko

5

Moi Vuorimies! Minä olen tullut samaan tulokseen. Nyt se sitten sippasi kokonaan eli se keskellä oleva OK ei liiku enää mihinkään. Kävin kysymässä Telemaailmalta,jossa niitä huolletaan. Kyllä sitä OK-toimintaa saa uusittua hintaan 50€. Uusin kesällä jo näppiksen ja etukannen,yht.50€. Uusiko parempi,kun ei tiedä mikä kansi siitä seuraavaksi lakkaa toimimasta? Kallis oli ja kalliimmaksi tulisi korjailla, 5,2 kamera,ikävä on sitä. Nettikin toimisi :)

Vastaa
friis
friis

6

Jos jollain on tarpeettomana kyseinen puhelin ja haluaa luopua siitä niin pistäkää yv:tä. Mulla on kaksi kappaletta näitä joista näytöt rikki ja tarvitsisin varaosia. :)

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.