Rakenne koostuu neljästä erillisestä osasta, jotka liittyvät toisiinsa erilaisin saranoin. Kahdessa osassa on näyttö ja kahdessa QWERTY-täysnäppäimistö. Koko rakenne voidaan sulkea kiinni, jolloin sekä näppäimistö ja näyttö jäävät kuorien sisään.
Rakenne mahdollistaa suurikoisen näppäimistön ja näytön liittämisen osaksi melko kompaktia kokonaisuutta. Itse asiassa laitteessa on kaksi näyttöä, koska nykytekniikalla tällaista rakennetta ei olisi vielä mahdollista toteuttaa vain yksinäyttöisenä. Näytöt sijaitsevat eri osissa ja niiden välissä on taitoskohta ja taipuvat näytöt eivät vielä toistaiseksi ole arkipäivän tekniikkaa.
Varmastikaan aivan lähiaikoina patenttihakemuksen kaltaisella rakenteella varustettua laitetta emme markkinoilla tule näkemään, mutta se kuitenkin herättelee mielenkiintoisia ajatuksia tulevaisuuden mobiililaitteista. Ainakin se edustaa jotakin aivan erilaista verrattuna tällä hetkellä markkinoilla oleviin laitteisiin.
Nokialta on aiemminkin nähty monia patenttihakemuksia liittyen uudenlaisiin rakenteisiin, jotka eivät ole vielä löytäneet tietään markkinoille asti. Esimerkkejä näistä ovat ns. BlackBerry-muotoilun jatkokehitelmä, sylinterinmuotoinen puhelin sekä liukukansipuhelin, jossa yläpään kameraosa on liikkuva. Sen sijaan vuoden 2007 marraskuussa Nokian patenttihakemus esitteli rakennetta, joka vastaa täysin muutama viikkoa sitten esiteltyä N97:ää.


Kommentit (2)
Saksalainen näppäimistö on qwertz-näppäimistö jossa myös Å:n paikalla Ü. Ctrl taitaa olla Strg tai joku semmonen ja Del muistaakseni Enfl tai jotain sinnepäin. Itelläni oli Saksasta tuotu läppäri jossa myös sikäläinen näppäimistöasettelu. Tuo kuva viittaa siis ilmeisesti saksalaisen piirtäjän kuvaan.
Ai stn. Oikein huoltomiehen painajainen ja takuun loputtua käyttäjän painajainen kun on flexit ja koksit poikki.
Vastaa