Uusia kosketusnäyttöpuhelimia -- ja samalla myös kyseistä 5530 XpressMusicia -- on huhuttu jo useampaan otteeseen, joten olikin jo aika julkistukselle. Nokia 5530 XpressMusic on suositun 5800 XpressMusicin pikkuveli, josta löytyy 2,9 tuuman kosketusnäyttö 640 x 360 -resoluutiolla, 3,2 megapikselin kamera LED-salamalla, WLAN, microSD-muistikorttipaikka, 3,5mm kuulokeliitin ja stereokaiuttimet. Puhelin tukee ainoastaan EDGEä, joten kyseessä on 2G-puhelin. Hintakin on sen mukainen, sillä vuoden kolmannella neljänneksellä kauppoihin saapuvan 5530 XpressMusicin veroton hinta on vain 199 euroa.

Nokian toinen uutuus, E72, on vielä astetta suurempi julkistus. Erittäin suositun ja kehutun E71-älypuhelimen seuraaja E72 on yhtälailla täydellinen bisnespuhelin, mutta lisäksi se tuo pakettiin 5 megapikselin kameran, odotetun 3,5mm kuulokeliittimen, sisäänrakennetun kompassin, 10,2Mbps HSDPA-yhteydet ja optisen navigointinapin,


Lisäksi Nokia esitteli 3710 fold -trendipuhelimen. Simpukkamallisen 3710 foldin ominaisuuksiin kuuluvat 2,2 tuuman QVGA-näyttö, 3,2 megapikselin kamera salamalla, 3G-yhteydet, microSD-muistikorttipaikka, Bluetooth ja A-GPS. Puhelin tulee myyntiin viimeisellä vuosineljänneksellä 140 euron verottomaan hintaan.



Kommentit (3)
Kaikki osaavat kiitos mielipiteesi lukea siitä ekasta kommentista. Ei tarvitse laittaa neljää kertaa. E72 on hieno ulkonäöltään, luulis bisnespuhelimeen riittävän 5Mpix kamera. Tuo kosketusnäyttöluuri taas on hieno tuosta etukannestaan... Ei ole muilta kopioitu 100% musta paneeli. Hyvä.
Vastaa
http://conversations.nokia.com/pass-the-parcel/ Kattokaapa nuo kaikki videot, siellä mainitaan XpressMusicin ominaisuudet ja lopuksi paljastuu itse puhelin. Ja tomsa, Wlan löytyy.
Kuten uutinen jo kertoo niin on julkassut. Tuo 5530 on tulossa jouluun mennessä myyntiin.
Vastaa