Googlelta tulossa oma puhelin

7
Markus Lehtiniitty

Googlelta tulossa oma puhelin
Googlelta on ehdottomasti tulossa vain sen omalla brändillä varustettu puhelin, kertoo TechCrunch-sivuston perustaja Michael Arrington useisiin lähteisiin perustuen.

Googlen oma puhelin on pyörinyt huhuissa jo pitkään ja Google on myös useampaan otteeseen kiistänyt sellaisen tulossaolon. Mutta Google-puhelimen tulo on asiasta kertoneen Arringtonin mukaan jo täysin varmistettua tietoa.

Luonnollisestikaan Google ei tule valmistamaan puhelintaan itse, mutta suunnittelutyö, myynti ja markkinointi sekä kaikki muu puhelimeen liittyvä tulevat olemaan täysin Googlen harteilla. Googlen valmistuskumppanista ei toistaiseksi ole varmaa tietoa. Osa lähteistä väittää sen olevan taiwanilainen HTC, osa taas viittaa korealaisvalmistajaan, jolloin kyseeseen voisivat tulla Samsung tai LG.

Googlen tulevan oman puhelimen ominaisuuksista, ulkonäöstä tai hinnasta ei toistaiseksi ole minkäänlaista tietoa. Android-käyttöjärjestelmähän uutuudesta tulee luonnollisesti löytymään. Markkinoille sen pitäisi kuitenkin tulla vuoden 2010 alussa. Alkuperäisen suunnitelman mukaan puhelimen lanseerauksen piti tapahtua jo tämän vuoden puolella, mutta tästä aikataulusta on jääty jälkeen.



Arrington kertoo Googlen myös suunnittelevan merkittävää markkinointipanostusta puhelimen ympärille aivan ensi vuoden alkuun. Google tulee myymään tulevaa puhelintaan suoraan itse sekä jälleenmyyjien kautta. Operaattoreiden valikoimiin se ei ilmeisestikään ole tulossa. Tämä antaisi olettaa puhelimen perustuvan GSM/WCDMA-teknologiaan CDMA:n sijaan.

Googlen tulo vahvasti omalla brändillään mukaan puhelinliiketoimintaan on erittäin mielenkiintoista. Jatkossa on hyvin kiintoisaa seurata, miten tämä liike tulee vaikuttamaan Googlen Android-kumppaneihin ja toki se millaisen puhelimen Google saa aikaiseksi. On myös erikoista, että Samsung tai LG mahdollisesti alentuu Googlen sopimusvalmistajaksi tällä tavalla.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -31%

Sony Xperia 1 VI – hinta laskenut -29%

Sony Xperia 1 VI
997 € Gigantti
997 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1399 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -28%

Motorola Moto G06 Power
109 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 151 €

Motorola Moto G75 – hinta laskenut -27%

Motorola Moto G75
199 € Proshop
200 € Lenovo
297 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 271 €

Kommentit (7)

hape
hape

2

Lainaus:

On myös erikoista, että Samsung tai LG mahdollisesti alentuu Googlen sopimusvalmistajaksi tällä tavalla.

Mielestäni on erikoista, että alennutte puhumaan tästä täysin varmana asiana. Käyttämässänne lähteessä puhuttiin, että valmistaja on lähes varmasti HTC. Pidetäänhän spekulaatiot spekulaatioina. Toki niistä voi uutisoida, mutta älkää nyt varmana asiana puhuko.

Vastaa
ArttuH5N1
ArttuH5N1

3

Eikö joku/jotkut AD:n käyttäjä(t) päivitelly jonkun muun uutisen yhteydessä että koska Googlelta alkaa tulemaan ulos rautaa... Eipä näytä siihen kestävän kovinkaan kauaa, koska nyt ne jo on puskemassa ulos luuria (elikkä jotain fyysistä kumminkin), kodinkonesarja ja ravintolaketju on varmaan jonossa ihan takana :D

Vastaa
msly
msly

4

@3.

TechCrunchin artikkelissahan todetaan juurikin, että HTC ei heidän arvionsa mukaan Google-laitetta tule valmistamaan. Artikkelin alussa mainittu Dragon/Passion on eri laite kuin tuleva Google-puhelin.

Ja katsotaanpa, miten käy. Itse luotan täysin Arringtonin raportointiin tämän asian tiimoilta.

Vastaa
uggeli
uggeli

5

Lainaus:


Jos oleteaan on tieto että kyseessä on puhelin, ja muut jutusta on eri tahojen spekulointia, niin aika mielikuvituksetonta ajatella että se olisi automaattisesti jokin ns. matkapuhelin, saatika GSM.

Niin, todennäköisempää toki on, että tulossa on wanhan ajan veivattava luuri, jossa googlella keskuksen rooli ja yhdistää sitten haluttuun paikkaan. :D

No vitsit vitsinä, mutta aika jännä vetohan tuo on, mikäli oikeasti toteutuu tämä google phone. Niin ja täytyy toki siinä mielessä myös tuota lainattua kommenttia peesata, että gizmo5:n oston myötä kyseessähän voi hyvinkin olla internet puhelin joka toimii vain wlan verkoissa tms. Käyttiksenä toki toimii varmasti Android, tuleepa kapulalle hieman mediakäyttöäkin, onhan jo Android pohjaisia mediasoittimiakin.. No aika näyttää.

Vastaa
EmDzei
EmDzei

6

Olen mielestäni lukenut jonkin googlebossin lausuman, että he tulevat pitäytymään softatalona ja goolepuhelinta ei tule. Sama linja siis kuin Microsoftilla. Pyörihän microsoftpuhelimestakin kovasti huhuja aikoinaan.

Loogisesti tämä olisikin oikea ratkaisu ja reilu puhelinvalmistajille.

Vastaa
hape
hape

7

Lainaus:

@3.

TechCrunchin artikkelissahan todetaan juurikin, että HTC ei heidän arvionsa mukaan Google-laitetta tule valmistamaan. Artikkelin alussa mainittu Dragon/Passion on eri laite kuin tuleva Google-puhelin.

Ja katsotaanpa, miten käy. Itse luotan täysin Arringtonin raportointiin tämän asian tiimoilta.

Kyse ei olekaan siitä, että tuleeko puhelin vai ei, vaan siitä, ettet voi toimittajana kertoa asioita varmoina, jos ne eivät sitä ole. Melko ala-arvoista lähdekritiikittömyyttä myös se, että viittaat lähteeseen, joka viittaa nimeämättömiin lähteisiin, ja vedät tästä johtopäätökset, että asia on varma. En väitä, etteikö puhelimen tulo olisi mahdollista, mutta ei se todellakaan varmaa ole. Se ei riitä, että sinä toimittajana "uskot" siihen, sinun täytyy tietää ja myös pystyä osoittamaan tietosi paikkansapitävyys.

Spekulaatiot spekulaatioina ja uutiset uutisina, kiitos.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.