HTC haastoi Applen käräjille

3
Manu Pitkänen

HTC haastoi Applen käräjille
HTC on haastanut tänään Applen delawarelaiseen oikeusistuimeen. Taiwanilaisen älypuhelinvalmistajan mukaan Applen valmistamat laitteet iPodista Mac-tietokoneisiin rikkovat kolmea sen omistamaa patenttia.

HTC:n vaatimukset ovat samat kuin yhtiöiden välisissä patenttikäräjissä aiemminkin eli laitteiden maahantuonti- ja myyntikielto. Yhtiö vaatii myös korvauksia menettämistään tuloista. HTC:n mukaan se on oikeutettu kolminkertaisiin korvauksiin, sillä Apple on rikkonut patentteja tietoisesti.

Kumpikaan osapuolista ei ole kommentoinut asiaa mitenkään. HTC:n haaste tuli päivä sen jälkeen kun Google osti Motorolan, jonka patenttisalkun on arveltu hillitsevän muun muassa Applen intoa haastaa oikeuteen Android-valmistajia.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Edge 70 Fusion Power – hinta laskenut -29%

Motorola Edge 70 Fusion Power
389 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 549 €

Samsung Galaxy A16 (4G) – hinta laskenut -23%

Samsung Galaxy A16 (4G)
99 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Nothing Phone (3a) – hinta laskenut -17%

Nothing Phone (3a)
249 € DNA
299 € Verkkokauppa.com
299 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 299 €

Samsung Galaxy S25 Ultra – hinta laskenut -17%

Kommentit (3)

ep_
ep_

3

Jos HTC onnistuu hommaamaan maahantuontikiellon omenalle niin ei ole omenan kannalta hyvä asia. Apple tekee mitä vain että ei joutuisi myyntikieltoon jenkeissä jos sen todetaan rikkoneen HTC:n patentteja.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.