Gorilla-lasin valmistaja kehittelee taipuisaa lasia uusiin laitteisiin

1
Teemu Laitila

Gorilla-lasin valmistaja kehittelee taipuisaa lasia uusiin laitteisiin
Monissa huippupuhelimissa käytetystä Gorilla-lasista tuttu Corning on esitellyt uuden taipuisan ja erittäin ohuen lasimateriaalin. Willow Glass -nimellä tunnettu uusi lasimateriaali voisi yhtiön mukaan mullistaa esimerkiksi näyttötekniikan.

Willow Glass on niin taipuisaa, että se voitaisiin jopa taivuttaa laitteen ympärille. Se on myös paperinohutta ja tulevaisuudessa yhtiö uskoo voivansa yhdistää kaikki näytön valmistuksessa tarvittavat komponentit vain millin paksuiseksi kerrokseksi. Vähemmän ja ohuempia kerroksia sisältävät näytöt olisivat taipuisuutensa lisäksi nykyistä kirkkaampia.

Lyhyemmällä tähtäimellä ohut, mutta kestävä lasipinta auttaa valmistajia tekemään laitteistaan entistäkin ohuempia.

Corningin mukaan lasi on valmistajien kannalta ideaalinen ratkaisu, sillä taipuisuutensa ansiosta sitä voidaan valmistaa hieman paperin tapaan rullalta rullalle. Tehokas valmistustapa laskee hintoja ja tulevaisuudessa Corning visioi lasista rakennettavan esimerkiksi eräänlaisia elektronisia tapetteja, jotka toimivat samalla näyttöinä.



Yhtiö on aloittanut näytteiden toimitukset tärkeimmille asiakkailleen ja täysimittaisen tuotanto voisi alkaa vielä tämän vuoden aikana.

Corning esittelee uuden lasin mahdollisuuksia videolla:



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 – hinta laskenut -34%

Motorola Moto G06
99 € DNA
139 € Proshop
149 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Xiaomi Redmi Note 15 Pro+ – hinta laskenut -25%

Xiaomi Redmi Note 15 Pro+
399 € Proshop
499 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 668 €

Oppo A6x (5G) – hinta laskenut -20%

Oppo A6x (5G)
199 € Veikon Kone
199 € Power
199 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 249 €

Oppo Find X9 Pro – hinta laskenut -15%

Oppo Find X9 Pro
1099 € Elisa
1299 € Verkkokauppa.com
1299 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1299 €

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.