Olemme lähes vuoden ajan suunnitelleet AfterDawnin ja "sisarsivustojemme" ulkoasujen ja navigoinnin yhtenäistämistä ja selkeyttämistä. Koska Puhelinvertailu.com oli ehkä kipeimmin pienen kasvojenkohotuksen tarpeessa, päätimme aloittaa ns. "v4"-projektimme tästä sivustosta.
Eli nyt nähtävä Puhelinvertailun ulkoasu on pohja, jonka päälle aiomme talven aikana rakentaa myös
seuraavan version download.fi:stä sekä AfterDawnista itsestään. Tummansininen yläosa navigaatioineen tulee pysymään samana, riippumatta siitä, millä "verkostomme" sivulla käyttäjä liikkuukaan. Samalla monia päällekkäisyyksiä, jne tullaan karsimaan rankalla kädellä, jotta käyttökokemus olisi mahdollisimman sujuva ja kokonaisuus pysyisi helppokäyttöisenä ja selkeänä.
Pelkän ulkoasun päivityksen lisäksi lisäsimme pienenpieniä "moderneja" juttuja ympäri sivustoa: esim. käyttötarkoitushaun tulossivut ovat muuttuneet selkeämmiksi ja sivuston käytettävyyttä on muutenkin pyritty parantamaan.
Muttamutta, kaikkinainen palaute on erittäin tervetullutta. Tässä vaiheessa on helppo vaikuttaa siihen, mihin suuntaan tulemme "AfterDawn -verkon" ulkonäköä ja käytettävyyttä viemään.

Kommentit (2)
Joo hienon näkönen on :)
Vastaa
Ihan ok... Itse kyllä pidän ja pidän vieläkin vanhasta värisävystä. Jotenkin tämä nykyinen on pirteä, kun taas tuo oli tuollainen harmaa/sininen ja vähän tylsempi... Jokaisella kuitenkin omat mielipiteensä ja äskeinen viittassi Afterdawnin ulkoasuun. Puhelinvertailu.com on ollut aina sininen, mutta jotenkin haluaisin Afterdawnin pysyvän tälläisenä pirteänä, missä tämä keltaoranssi on aika vahvoilla :)
Vastaa
E: Ja silloin kuin Puhelinvertailu.comissa oli se laajempi puhelimen ominaisuushakutoiminto , olisi se hyvä saada takaisin minusta.