Nokia laajentamassa S60-puhelinten osuutta mallistossaan

1
Markus Lehtiniitty

Nokia laajentamassa S60-puhelinten osuutta mallistossaan
Nokia aikoo kasvattaa S60-alustalla varustettujen älypuhelinten osuutta mallistostaan vuoden 2009 aikana. Symbian-käyttöjärjestelmää ja S60-käyttöliittymää tuodaan jatkossa uusiin tuotekategorioihin sekä markkinasegmentteihin - käytännössä siis myös aiempaa enemmän aiempaa halvempiin puhelimiin. Tiedot perustuvat Nokian toimitusjohtajan Olli-Pekka Kallasvuon Nokian tulosjulkistuksen yhteydessä analyytikkopuhelussa antamiin lausuntoihin.

Nokia tulee jatkossa kasvattamaan S60:n osuutta mallistossaan Nokian oman, suljetun Series 40 -alustan kustannuksella. Osaltaan laajemman S60:een panostamisen takana on Nokian halu kasvattaa palveluliiketoimintaansa. Monipuolisempien S60-puhelinten kautta Nokia uskoo voivansa tuoda palvelunsa paremmin esille. Voidakseen tuoda S60-puhelimet suurille massoille, on Nokian tehtävä aiempaa edullisempia S60-puhelimia. Kallasvuon mukaan halvempien puhelinten ohella S60-alustaa tullaan laajentamaan myös yleisimmin muun muassa käsittämään uusia rakenteita - esimerkkinä tästä voisivat olla muun muassa tulevat, esiin liukuvalla QWERTY-näppäimistöllä varustettu 5730 XpressMusic ja E75.



Kallasvuon mukaan alustasta koituva lisähinta ei ole este. Ennemminkin laajentuminen halvempiin puhelimiin mahdollistaa Kallasvuon mukaan S60-alustalle suuremmat skaalaedut sekä markkinaosuuden kasvattamisen. Kilpailu on älypuhelimissa koventunut viimeisen vuoden aikana uusiin mittasuhteisiin ja Nokia on menettänyt rajusti osuuttaan älypuhelinmarkkinoista. Laajentamalla omaa älypuhelinalustaansa aiempaa halvempiin malleihin Nokia yrittää iskeä koventunutta kilpailua vastaan.

Lisäksi Kallasvuon ja Nokian talousjohtajan Rick Simonsonin mukaan älypuhelimissa on yhä enemmän kyse niihin kytkeytyvistä palveluista. Puhelimiin liitettävät palvelut muokkaavat Nokian mukaan koko älypuhelimen käsitettä.

Juttumme kuvana on 6120 classic, joka on toistaiseksi edustanut yhtä edullisimmista Nokian S60-puhelimista. Sen keskihinta Suomessa on hintavertailumme perusteella tällä hetkellä 170 euroa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 – hinta laskenut -34%

Motorola Moto G06
99 € Gigantti
99 € Telia
149 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Google Pixel 10 Pro XL – hinta laskenut -30%

Google Pixel 10 Pro XL
949 € Power
959 € Verkkokauppa.com
959 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 1359 €

Google Pixel 10a – hinta laskenut -26%

Google Pixel 10a
429 € Verkkokauppa.com
429 € Gigantti
429 € Power

Alin hinta viikko sitten: 579 €

Honor Magic8 Lite 5G – hinta laskenut -25%

Honor Magic8 Lite 5G
299 € Verkkokauppa.com
299 € Gigantti
299 € Power

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Kommentit (1)

jartar
jartar

1

Itse en pysty ymmärtämään tätä nykyistä s60 dissausta mitä erittäin moni harrastaa.

Ja jos se on olevinaan niin huono niin jotain perusteluita.

Itsellä kokemusta uudesta S60 FP2 kännystä ja ihan tyytyväinen olen. Käyttis on erittäin nopea ja mukava käyttää. Lisäksi ohjelma ja peli tarjonta erittäin laaja.

Kuinkahan moni haukkuja on edes käyttänyt jotain uudempaa versiota tyyliin S60 3rd edition FP1 tai FP2?

Niin ja itse uutiseen. Mielestäni ihan fiksu veto Nokialta että laajentavat S60 mallistoaan...

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.