Näin syntyi Nokian N97:n kotinäyttö

2
Markus Lehtiniitty

Näin syntyi Nokian N97:n kotinäyttö
Nokian toisen uuden sukupolven kosketusnäyttöpuhelimen ja yhtiön nykyisen lippulaivamalli N97:n yksi tärkeimpiä uusia ominaisuuksia on sen uudistettu kotinäyttötila.

N97:ssä kotinäyttötila on laajasti käyttäjän muokattavissa: näytöllä näkyy yhteensä kuusi palkkia, joista viiden sisällön käyttäjä saa päättää käytännössä täysin vapaasti. Ainoa pysyvä palkki näytöllä sisältää tiedon kellonajasta, päivämäärästä sekä käytössä olevan profiilista.

Käyttäjä itse puolestaan voi lisätä kotinäytölle muun muassa pikavalintapainikkeita suosikkihenkilöihinsä ja käyttämiinsä sovelluksiin, tietoa saapuneista sähköposteista, kalenterimerkinnöistä, soittimesta, FM-lähettimestä tai valita monista mukana tulevista internetsisältöä hyödyntävistä widgeteistä, kuten AccuWeatherin sääpalkki tai Facebook. Lisäksi kotinäytölle voi lisätä minkä tahansa sivuston uutisvirran RSS-syötteen. Tarvittaessa kotinäytön sisällön voi nopeasti piilottaa vetämällä sormella näytön yli reunalta toiselle.



Mutta miten Nokia kehitteli uuden kotinäyttötilan? Alla olevalla videolla kotinäyttötilan suunnittelusta vastanneet suunnittelijat Juliana Ferreira ja Lee Cooper kertovat asiasta.



Erittäin mielenkiintoinen tieto on, että suunnittelijat kertovat tutkimusten osoittaneen puhelimen käyttöajasta jopa 85 prosentin kuluvan kotinäyttötilassa. Kotinäytön sisällöllä ja käytettävyydellä on siis selkeästi erittäin suuri merkityksensä.

Juliana Ferreira ja Lee Cooper ovat työskennelleet kotinäyttötilan kehityksen parissa viimeisen kahden vuoden ajan ja ensimmäiset hedelmät työstä näkyvät nyt N97:ssä. Tällä kertaa voi sanoa, että kehitystyö ei ole mennyt hukkaan.

Kotinäyttötilan jatkokehityksessä esillä ovat muun muassa palkkien koon muuttuminen automaattisesti niiden relevanttiuden mukaan, uudenlaisen kotinäytön laajentaminen useampiin puhelinmalleihin sekä mahdollisuus useamman kuin yhden kotinäytön käyttöön.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy A16 (4G) – hinta laskenut -23%

Samsung Galaxy A16 (4G)
99 € Gigantti
99 € Power
124 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Oppo Reno 14 – hinta laskenut -20%

Google Pixel 9 – hinta laskenut -18%

Google Pixel 9
399 € DNA
589 € Elisa
789 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 489 €

Google Pixel 9 Pro XL – hinta laskenut -17%

Google Pixel 9 Pro XL
599 € DNA
726 € Hobby Hall
949 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 725 €

Kommentit (2)

Ergopad
Ergopad

1

Nyt reilun kuukauden N97 käyttäneenä täytyy sanoa, että kovin herkästi en vaihtasi enään puhelinta sellaiseen josta tätä kotinäkymää ei löytyisi. On niin kätevää avata näppäinlukko ja vilkaista, mitä kaverit on laittaneet Facebookkiin, mitä sanoo säätiedotus ja mitä mun RSS syötteissä on uutisia.

Vaikkakin täyy sanoa, että 5800 XM:ään ero ei muuten ole suuri ominaisuuksien puolesta. Tosin liukuva qwerty-näppiksellä on kiva leuhkia kavereille. :)

Ja tietenkin, noita kotinäyttö widgettejä voisi olla aina enemmänkin, vaikka niiden teko on kohtuu helppoa (html+js) ja itsekin olen pari onnistunut tekemään.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.