Nokialta tulossa 6750-simpukkapuhelin AT&T:lle

1
Markus Lehtiniitty

Nokialta tulossa 6750-simpukkapuhelin AT&T:lle
Nokialta on tulossa jälleen uusi puhelinmalli, joka on räätälöity jenkkioperaattori AT&T:lle. Tuleva simpukkarakenteinen puhelinmalli tunnetaan 6750-nimellä. On mahdollista, että Yhdysvaltain markkinoiden lisäksi 6750 tulee pienin muutoksin markkinoille myös Yhdysvaltain markkinoiden ulkopuolella.

6750 on jatkoa Nokian AT&T-räätälöidyissä puhelimissa vähän aikaa sitten julkistetulle Surge-nimiselle, esiin liukuvalla täysnäppäimistöllä varustetulle nuorisomallille. Nokia on pitkään pärjännyt heikosti Yhdysvaltain markkinoilla ja kertonut panostavansa vahvasti asemiensa parantamiseen. Uudet mallit saattavat olla viite pikku hiljaa paranevasta kehityksestä.

Tärkeimpiin 6750:n ominaisuuksiin kuuluvat kahden megapikselin kamera kuvausvalolla, microSD-muistikorttipaikka, kannen kakkosnäyttö, pikayhteys (Push-to-talk), internetselain, mediasoitin, 3G-, HSDPA- ja Bluetooth-yhteydet sekä tuki muutamille AT&T-perustaisille palveluille. Kannesta löytyvät lisäksi erilliset musiikkinäppäimet. 6750:ssa käytetään mitä luultavimmin Nokian omaa, suljettua Series 40 -alustaa, joten kyseessä ei ole älypuhelinmalli.



6750:n tarkkaa julkistus- tai myyntiintuloajankohtaa ei toistaiseksi tiedetä. Myöskään puhelimen hinnoittelusta ei ole tietoa. 6750 tunnetaan myös kehitysnimellä Mural.

6750 on itse asiassa vuotanut julkisuuteen jo aiemminkin, mutta tuolloin puhelimen päätymisestä AT&T:n valikoimiin ei vielä ollut täyttä varmuutta. Uusimmat tiedot puhelimesta perustuvat Bluetooth SIG -järjestön hyväksyntään. Bluetooth SIGin sivuilta löytyvässä kuvassa 6750:n kannesta löytyy AT&T:n logo. Aiemmat tiedot puhelimesta perustuivat puolestaan Yhdysvaltain telehallintovirasto FCC:n hyväksyntään. FCC:n hyväksymä versio sisälsi tuen 3G/WCDMA-taajuuksille 850/1900 MHz, eli taajuuksille, joita AT&T käyttää mutta jotka eivät ole käytössä Euroopassa.

AT&T:n mallistossa 6750 seuraa aiempaa Nokian 6650-mallia. 6650 on Symbian S60 -alustalla varustettu älypuhelin, mutta rakenteeltaan simpukkamallinen kuten 6750:kin.


Bluetooth SIGin kuva Nokia 6750:sta


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo A60 – hinta laskenut -35%

Oppo A60
135 € Hobby Hall
208 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 207 €

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -31%

Apple iPhone 16 Pro
874 € iPhonetalo
1259 € Kuva-Järvinen
1299 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -28%

Motorola Moto G06 Power
109 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 151 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy A16 (5G)
95 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.