Uutiskommentti: Nokian Maemo vakuuttaa

26
Markus Lehtiniitty

Uutiskommentti: Nokian Maemo vakuuttaa
Nokia julkisti tänään N900:n ja Maemo 5 -käyttöjärjestelmän (katso myös videot!). Julkistuksen odotettiin tapahtuvan vasta ensi viikolla Nokia World -tapahtumassa, mutta kuten tämän viikon aiempienkin yllätysjulkistusten kohdalla, Nokia päätti tuoda ensimmäiset tiedot julki jo nyt.

N900 itsessään tarjoaa laitteena lähes kaiken, mitä vaan tällä hetkellä puhelimista voi odottaa löytävänsä - silti kovin juttu uutuudessa on sen Maemo-käyttöjärjestelmä ja -liittymä.

Maemo tarjoaa muutaman erityisen kovan jutun vanhoihin Symbian S60 -alustan puhelimiin verrattuna:
  • tyylikkyys ja yhtenäisyys
  • kineettinen selaus
  • kätevä avointen sovellusten vaihtovalikko, Dashboard
  • alusta asti kosketusnäytöille suunniteltu
  • parempi selain
  • laajat kotinäyttötoiminnot
Itse omistan N97:n, jota käytän päivittäin vaikka en pidä sen käyttämisestä. Kun katson Maemoa videoilla ja kuvissa, vaikuttaisi se olevan kuin eri vuosituhannelta. Ero kahden ominaisuuksiltaan ja hinnaltaan melko vastaavan laitteen välillä muuttuu käsittämättömän suureksi käyttöliittymän myötä.



N900:ssa käytetään yhä resistiivistä kosketusnäyttö Nokian aiempien kosketuspuhelinten tapaisesti, mutta ainakin toistaiseksi videoiden perusteella näyttö näyttäisi aiempaa herkemmältä. Toivottavasti se on jo "riittävän herkkä", sillä olisi mainiota, jos Nokia pystyisi korjaamaan kaksi N97:n heikointa kohtaa yhdellä iskulla N900:ssa.

Yksi asia itseäni huolestuttaa yhä Maemon suhteen ja se on sovellustarjonta. Kehittäjänäkökulmasta Maemon olettaisi olevan mukavampi kuin Symbian, jolle koodaamista pidetään todella todella ikävänä joten toivottavasti huoleni Maemo-sovellusten saatavuudesta osoittautuukin aiheettomaksi.

Jos ei muuta, niin ainakin N900:n myötä Nokia jälleen kirii huomattavasti Applen iPhonen etumatkaa kiinni. Mutta meneekö N900 jo iPhonen ohikin? Ei, sillä Apple hyötyy erittäin laajasta sovellusvalikoimasta. Maemo edustaa kuitenkin todella merkittävää hyppäystä eteenpäin Nokialle. N97 on nyt historiaa. Nokialla on nyt iPhonen kanssa ainakin lähes samalle viivalle yltävä laite - vieläkin joillain osa-alueilla N900 ja Maemo jäävät iPhonesta, mutta monilla myös voitetaan. Nokia on palannut.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy Z Fold6 – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy Z Fold6
1553 € Hobby Hall
2099 € Proshop
2099 € Power

Alin hinta viikko sitten: 2099 €

Samsung Galaxy A17 (4G) – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy A17 (4G)
148 € Hobby Hall
159 € Proshop
169 € Power

Alin hinta viikko sitten: 199 €

Motorola Edge 50 – hinta laskenut -25%

Motorola Edge 50
292 € CDON
393 € Hobby Hall
594 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 389 €

Motorola Moto G15 – hinta laskenut -22%

Motorola Moto G15
55 € CDON
70 € Tekniikkaosat
97 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 69 €

Kommentit (26)

Ibanez90
Ibanez90

3

Ei mene iphonesta ohitse peleissä, ohjelmissa jne. Monessa muussa asiassa varmasti meneekin. Kunhan kosketusnäyttö olisi hyvä niin sitten ollaan jo lähellä :) Ainakin n97 tuo voittaa leikiten.

Vastaa
ZaGaali
ZaGaali

4

Musta on aivan turhaa verrata sovellusten saatavuuteen puhelimissa.
iPhone on ollut jo niin kauan saatavilla niin tottakai siinä on paljon sovelluksia ja pelejä.
N97nkin suhteen ärsytti kun ihmiset valittaa ettei ole sovelluksia ja pelejä, ei tietenkään, sehän niin uusi laitekin..
Ja varmasti n900 suhteenkin ihmiset vetoaa samaan.

On väärin miettiä että mitä on jo olemassa, musta on paljon mielenkiintoisempaa se että mitä sillä pystyy tekemään..

Vastaa
kikuu
kikuu

5

Ihme, ettei nokia ole tuohon valinnut kapasitiivista kosketusnäyttöä, sekä multi-touchia. En väitä, että resistiivinen olisi huonompi, mutta kapasitiivinen ja kineettinen sopivat niin hyvin yhteen :)

Vastaa
pain83
pain83

6

Artikkelin kirjoittaja voisi vierailla maemo.org sivustolla. Ehkä sieltä valottuu vähän paremmin tuo Maemon ohjelmistotarjonta.

Vastaa
OILgame
OILgame

7

"Ei, sillä Apple hyötyy erittäin laajasta sovellusvalikoimasta."
Kyllähän tohon softaa löytyy, tässähän on linux...

"Täytyy kyllä olla tyytyväinen, että Apple tuli mukaan kännykkämarkkinoille. Ilman iPhonea ei tätä puhelinta todennäköisesti olisi tässä."
Olihan nokialta maemo ennen omena-puhelinta. N900 julkasuhan on ollut vain ajan kysymys 2,5v.

Vastaa
Ibanez90
Ibanez90

8

Te jotka sanoitte että pelit voi kääntää maemolla niin ei varmaan tule onnistumaan ainakaan helposti kun melkein kaikista minun peleistäni löytyy multitouch kontrollit.

Vastaa
epii
epii

9

Linux tuossa kyllä kiinnostaa eniten. Omassa koneessakin se on. Mahdollisuuksia on paljon ja monipuolistaminen onnistuu helposti. Odotellutkin tätä kovasti Nokialta :)

Täytyy kyllä sanoa, että videolla zoomaus ei ollut yhtä helppoa, kuin iPhonessa. Muutenkin Applella tuntuu olevan hyviä yksinkertaisia ideoita. Kuten iPodin rulla, MacBookin magneettipäinen laturi ja hieman erillään olevat näppäimet.

Vastaa
pain83
pain83

10

@Ibanez90

Sinulta jäi varmaan huomaamatta, että tuossa luurissa on qwerty näppis. Itse ainakin käytän sitä mieluummin pelaamiseen kuin näyttöä jolloin sormet vievät huomattavan tilan näyttöalasta...

Vastaa
epii
epii

11

On muuten hienoa, jos tuolla Maemolla saa toimimaan Winen ja sitä kautta vaikka spotifyn. Kiitos Afterdawnille Spotify ohjeista. Ainakin odotellessa varsinaista sovellusta, olisi kiva käyttää jos vain toimii.

@22,22 ja 23: Odoteltaisko ekana, että laite tulee kauppoihin ennenkö sen tiiliskimäisyyttä ja natisemista arvotellaan. Kiitos.

Vastaa
eekoo
eekoo

12

On se nyt perkele kuinka te saatte nämä uutiset aina kääntymään fanipoikasodiksi. Ostetaan se puhelin mikä itseä miellyttää, eikä sitä ostopäätöstä tarvi täällä pönkittää selittelemällä. Applella on hyvä laatukonsepti, mutta se nyt ei vaan liittymäkytkyineen ja hintoineen oikein kaikille sovi, joten tämä luuri vaikuttaa toistaiseksi erittäin hyvältä.

Vastaa
vililikku
vililikku

13

Eihän tämä Maemo ole mitenkään uusi juttu. Se on löytynyt jo aikaisemmista 770-, N800- ja N810-laitteista, ja niillehän löytyy todella paljon ohjelmia, sillä Maemo perustuu Linuxiin ja vielä tarkemmin Debianiin. Joten Linux-ohjelmien sovittaminen Maemolle ei ole mitenkään vaikeaa. Olisi voinut jutun kirjoittaja vähän tutkia asian taustatietoja eikä heitellä vain arvauksia.

Vastaa
hostige
hostige

15

@Tuomari

Tyhmäkö olet? Itselläni on aina ollut Nokiaa enkä iPhonea halua Soneran takia, mutta olet kyllä todellinen idiootti jos väität iPhonea paksuksi natisevaksi ja muoviseksi tiileskiveksi. Kuten erkki sanoi, on iPhone yksi, jossei laadukkain puhelin markkinoilla. Nokian puhelimet ovat tähän asti olleet paksuja ja muovisia, N900 ei varmaankaan ole poikkeus.

T. Tyytyväinen Nokia 5800 käytttäjä.

Vastaa
Dugeroow
Dugeroow

16

Ihan täysin saumattomastiko tämä linux porttaaminen maemolle onnistuu? Tällä hetkellä maemon ohjelmisto ja pelitarjonta on varsin vaatimaton iphoneen verrattuna. Samoin monia sivustoja on räätälöity suoraan iphonelle. Iphoneja on myyty montakymmentä miljoonaa.

Tuo resistiivinen nokian näyttö ei tue multi touchia eikö näin ole? Milläs tuolla nyt sitten pelaat kun mitään ristiohjaintakaan ei ole. Tuolla pienellä näppäimistölläkö yrität? Rauta on sama kuin iphone 3gs-puhelimessa paitsi parempi kamera nokiasta kyllä löytyy. Se ei ole itsellä ratkaiseva tekijä. Eniten minua kiinnostaa tulevaisuus ja nykyhetki.

Nokiassa toimii flash täysin, tosin mitä siitä täydestä tuesta mahtaa lopulta olla hyötyä? Iphonessa saa toimimaan flash-liten jolla videot ainakin pyörii. VNC:llä yhteys kotikoneeseen ja sieltä PC:n selaimella saa lopunkin tuen. Kumman kelkkaan sitä siis hypätä.

Iphonen ennakkovaraus on ollut vetämässä heinäkuun puolivälistä, vielä ei puhelinta kädessä ole, joten vielä voin hypätä tähän veneeseen. Suurimman osan ratkaisee softatarjonta myös tulevaisuudessa, sillä iphone jyrää tällä hetkellä. Cydia pelastaa osan siitä mitä apstore sensuroi. Tähän saakka ohjelmistot ovat iphonella toimineet versiopäivitysten jälkeenkin ja myös vanhoilla iphone malleilla. Uuden käyttiksen on saanut myös vanhoihin puhelimeen. Nokialla ei taida mennä ihan näin. Vanhoista maemo ohjelmista ilmeisesti osa toimii (ei kuitenkaan välttämättä). Maemo kuudesta puhutaan jne. Mitä sitten kun ensi vuonna isketään tuo uusi käyttis pöytään, loppuuko tämän laitteen tuki käytännössä siihen ja kaikki uudet innovatiiviset softat ja viritykset ovatkin siitä eteenpäin uuden laitteen hankinnan takana? Tässäpä ajatuksia ja toivoisinkin että joku aidosti auttaisi minua pohtimaan kumpaan kelkkaan tässä kannattaa hypätä. Ajatus olisi pitää puhelinta mahdollisimman kauan.

Vastaa
Dugeroow
Dugeroow

17

Ihan täysin saumattomastiko tämä linux porttaaminen maemolle onnistuu? Tällä hetkellä maemon ohjelmisto ja pelitarjonta on varsin vaatimaton iphoneen verrattuna. Samoin monia sivustoja on räätälöity suoraan iphonelle. Iphoneja on myyty montakymmentä miljoonaa.

Tuo resistiivinen nokian näyttö ei tue multi touchia eikö näin ole? Milläs tuolla nyt sitten pelaat kun mitään ristiohjaintakaan ei ole. Tuolla pienellä näppäimistölläkö yrität? Rauta on sama kuin iphone 3gs-puhelimessa paitsi parempi kamera nokiasta kyllä löytyy. Se ei ole itsellä ratkaiseva tekijä. Eniten minua kiinnostaa tulevaisuus ja nykyhetki.

Nokiassa toimii flash täysin, tosin mitä siitä täydestä tuesta mahtaa lopulta olla hyötyä? Iphonessa saa toimimaan flash-liten jolla videot ainakin pyörii. VNC:llä yhteys kotikoneeseen ja sieltä PC:n selaimella saa lopunkin tuen. Kumman kelkkaan sitä siis hypätä.

Iphonen ennakkovaraus on ollut vetämässä heinäkuun puolivälistä, vielä ei puhelinta kädessä ole, joten vielä voin hypätä tähän veneeseen. Suurimman osan ratkaisee softatarjonta myös tulevaisuudessa, sillä iphone jyrää tällä hetkellä. Cydia pelastaa osan siitä mitä apstore sensuroi. Tähän saakka ohjelmistot ovat iphonella toimineet versiopäivitysten jälkeenkin ja myös vanhoilla iphone malleilla. Uuden käyttiksen on saanut myös vanhoihin puhelimeen. Nokialla ei taida mennä ihan näin. Vanhoista maemo ohjelmista ilmeisesti osa toimii (ei kuitenkaan välttämättä). Maemo kuudesta puhutaan jne. Mitä sitten kun ensi vuonna isketään tuo uusi käyttis pöytään, loppuuko tämän laitteen tuki käytännössä siihen ja kaikki uudet innovatiiviset softat ja viritykset ovatkin siitä eteenpäin uuden laitteen hankinnan takana? Tässäpä ajatuksia ja toivoisinkin että joku aidosti auttaisi minua pohtimaan kumpaan kelkkaan tässä kannattaa hypätä. Ajatus olisi pitää puhelinta mahdollisimman kauan.

Vastaa
Tomppa12
Tomppa12

18

@Dugeroow

Eikös nuo maemo-laitteet ole ennenkin saanut päivitettyä seuraavaan? :)
Enpä tiedä onko kovin kätevää yhdistää kännystä kotikoneelle etäyhteydellä. Toisinpäin se on kylläkin aika kätevää. :)

Kieltämättä tuohon N900:een kaipaisin ristiohjainta, koska en ole lainkaan varma onko tuollaisella nuolinäppäimistöllä kovin hyvä pelata. :/

Onko tuossa N900:ssa liiketunnistimia eli voiko sitä käyttää kääntelemällä puhelinta, koska olen sen Duke Nukem 3D:n ja FreeRunnerin kanssa varsin toimivaksi todennut. :)

Vastaa
Tomppa12
Tomppa12

19

Pöh. Yksi kysymysmerkki jäi... :P Voihan siellä viestissäni olla muitakin virheitä tietty.

Piti vielä sanoa (ei Dugeroowille tietenkään), ettei se Wine (yksikseen) kyllä auta niiden Windows ohjelmien pyritykseen. Tuossa kun on ARMi ja PC:t käyttävät x86:sta (uudemmissa tietty myös x86_64).

Vastaa
grinx
grinx

20

Kukaan kuullut projekti mallista jonka nimi on Alvin? Pitäisi olla kapasitiivinen kosketusnäyttö ja piakkoin julkistettava.

Vastaa
Tomppa12
Tomppa12

21

@43 Eihän Qt:lla ja GTK:lla ole mitään tekemistä prosessorien kanssa, koska ne ovat käyttöliittymäkirjastoja. Tuo vaihdos on kyllä hyvä juttu, mutta aika kumma ettei sitä ole tehty vielä. Eikä se vaihtaminen estä kirjoittamasta jatkossakin sovelluksia GTK:lla.

Vastaa
vililikku
vililikku

22

@42: Öö, miten niin kärvistellään? Mitä vikaa GTK:ssa on? :O

@46: Miksi se osaisikaan hyödyntää kun ei sitä ole? :D Eli totta kai se tuki koodattaisiin jos noi Maemo-tabletit sitä tukisivat.

@47: Mitä erityisen hyvää tuossa vaihdossa on?

@48: Öö nyt menee jo aikalailla metsään. Ohjelmia ei erityisesti koodata tietylle prosessoriarkkitehtuurille, vaan ne käännetään niille. Eli vaikka pikaviestin Pidgin, joka on oletuksena monissa Linux-jakeluissa, voidaan kääntää mille vain arkkitehtuurille, kuten i386, amd64, sparc, powerpc ja armel.

Vastaa
Tomppa12
Tomppa12

23

@49: Ei kai siinä muuta ole kuin Nokian omat työkalut kehittämiseen ja se, että sen jälkeen (tietenkin tuon Qtn pitää löytyä myös Symbianista, mutta sehän on tulossa) ne Qt ohjelmat käyvät sekä Maemo, että Symbian laitteisiin. Itse on en ole kehittäjä, joten joku muu voi sitten huomauttaa jos olen väärässä... :P

@50: Eikös ainakin Androidin porttaamisessa FreeRunnerille ollut jotain ongelmia, kun se ei suoraan kääntynyt (niiltä osin jotka olivat avoimia tietty) sen vähän vanhemmalle suorittimelle? (tätä eivät tietenkään kaikki tiedä, mutta kommentoikoon se joka tietää) Eihän se vieläkään toimi (ihan) kunnolla, mutta ilmeisesti ovat korvanneet (ainakin melkein) sen uudemmalle suorittimelle olevan koodin eli ongelmat ovat jo muualla...

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.