Luonnollisestikaan aivan täysi 6600 fold -kopio ei S5510:kään sentään ole, mutta "piilotetun" näyttönsä ja yhtenevien muotoilun pääratkaisujen ansiosta se muistuttaa Nokian kyseistä simnpukkamallia merkittävissä määrin.
Samsung ei ole vielä virallisesti julkistanut S5510:tä, mutta venäläinen Mobile-review-sivusto on jo julkaissut puhelimesta kattavan testiartikkelin. Myös tämän juttumme kuvat ovat kyseisestä artikkelista, josta kuvia niin itse puhelimesta kuin myös sen käyttöliittymästä löytyy merkittävästi lisää.
S5510:n tärkeimpiin ominaisuuksiin lukeutuvat muun muassa sisäpuolen 2,1 tuuman näyttö 240x320 pikselin tarkkuudella, 3,2 megapikselin kamera videokuvaustuella, 3G- ja Bluetooth-yhteydet, musiikkisoitin, FM-radio, 30 megatavua sisäistä muistia sekä microSD-muistikorttipaikka. Mobile-review'n testin yleismielipide S5510:sta on varsin positiivinen - markkinasegmentissään ja hintaluokassaan S5510 on loppupeleissä melko onnistunut, kiinnostava tuote.
S5510:n saatavuudesta Suomessa ei toistaiseksi ole tietoa. Joillakin markkinoilla se on saapumassa kauppojen hyllyille lokakuun lopulla tai marraskuun alussa. Hintaa S5510:llä tulee olemaan aluksi noin 200 euroa, mutta hinta saattaa laskea nopeastikin.
Aiemmin tänään kerroimme myös toisesta Samsungin tulevasta puhelimesta, edullisesta 3G-tuellisesta C5130-liukukansipuhelimesta.

Kommentit (9)
Ja taas oma koviksemme ake on täällä riehumassa :)
Jos tuo on samsungin askel, niin eipä mene silläkään hyvin. Jotkut eivät vain ymmärrä, että kaikki eivät halua puhelimeensä 5" kosketusnäyttöä, 12 megapikselin kameraa 2kg painoa ja 2000€ hintaa. Ja he samat henkilät eivät kuitenkaan halua mitään 2002 luvun vannhentunutta simpukkamallia, joten miten jos he ostaisivatkin ihan uuden, mutta ulkoisesti "vanhan" näköisen kännykän?
Eli siis: Ei ole olemassa mitään sellaista sääntöä, että kaikissa uusissa puhelimissa on koskeusnäyttö.
En minä sinulle tuota kommenttia osoittanutkaan. Vaikka sinulla nyt ei olisikaan paljoa varaa valita jos puhelin olisi tarjolla, Nokia tai ei.
Ja jos kikulit on mielessä, tämä on ehkä väärä sivu sinulle. Vaikka onhan ihmisillä kyllä fantasianasa...
Haha taidat ottaa "kilpailumme" hieman liian tosissasi :D
Olet siis sitä mieltä, että kaikki muut puhelimet paitsi Nokia ovat täydellisiä.
Minulla ei ole paljoa huonoja kokemuksia Nokiasta, vaikka symbian nyt onkin mitä on..
Luulisin, että Kun olit pieni( en siis tarkoita nykyistä ikääsi 10v vaan silloin kun olit 6v) Sinulla oli Nokian 3310 malli. Ja muilla luokkalaisillasi tytöillä ja pojilla oli hienot värinäytölliset Samsungit. Sinua harmitti kun vanhempasi eivät suostuneet ostamaan sinulle uutta puhleinta ja nyt 4 vuoden päästä sinulla on vieläkin lapsuuden traumoja Nokiasta.
Eli en syytä sinua sittenkään mistää, koska et voi traumoillesi mitään :( Otan osaa.
Googlella voit löytää jonkun ammattiauttajan ja ehkä jo parin vuoden siällä, pystyt kommentoimaan puhelinvertailun uutisiin haukkumatta Nokiaa :)
Niin ja ei kestä kiittää. Ilokseni minä sinua autan.
Sitä emme saa koskaan tietää...
Silti tiedän, että jotain sinulla on vikana.
En siis tarkoita oikeastaan muuta kuin tuota asennettasi. Olet nyt vain päättänyt, että Nokia on huono etkä muuta sano. Et pysty perustelemaan, etkä varmaan edes osaisi.
"Askel Nokian suuntaan - askel huonompaan"
No selitäppäs sitten tuo ;D
Ymmärrän jos joku ei pidä Nokiasta, mutta sitä en ymmärrä, miksi pitää haukkua sitä aina kun mahdollisuus tulee, eikä edes pysty selittämään väitettään.
No Olkoon tämä viimeinen viestini tähän ketjuun, menee jo aika pelleilyksi tänä kun uutisen kommenteissa väitellään :P
(Pelleilyä se olisi sinun kanssa väittely muutenkin :O)
No kysyn nyt kuitenkin vielä, että mitä vikaa nokian muotoilussa sitten on? Nokialla on kuitenkin kymmeniä eri muotoisia kännyköitä?
Selaileppas vanhoja viestejäsi, niin huomaat, että olet haukkunut Nokiaa kaikilla mahdollisilla tavoilla :D Et tida itsekkään tietää/muistaa mistä puhut.
Joo en edes odota mitään selitystä noihin, koska molemmat tiedämme, että tuota et voi enää selittää.
Minulle on ihan OK, että kerrot mielipiteesi, mutta kun haukut jokaisessa kommentissasi Nokiaa, ja perusteluja ei ole. Se ei ole mitään mielipiteen ilmaisemista vaan ihan selvää trollausta.
No tässä esimerkkikommettisi: "Nokia on paska" Tuo on lähes samalla tasolla muiden kommenttiesi kanssa. Otas nyt sitten tuosta selvää ;)
Tietenkin mielipiteet pitää perustella. Muuten kaikki kommentit olisivat sinun kommenttiesi tasolla.
Taisimpa "voittaa" tämän, sillä olet puhunut itsesi aika pussiinn.
Oli kiva väitellä, mutta oikeassa oleva taisi voittaa, eli tässä tapauksessa minä. Empä enää vaivaudu tätä lukemaan, sillä tiedän, että mitään järkevää kommenttia et enää pysty tänne laittamaan, ellet sitten myönää olleesi väärässä.
Hyviä syksyjä sinnekkin.