Nokia luopuu Symbianista myös E-sarjan puhelimissa?

2
Matti Robinson

Nokia luopuu Symbianista myös E-sarjan puhelimissa?
Kerroimme noin viikko sitten huhuista, joiden mukaan Nokia olisi luopumassa Symbianin käytöstä N-sarjan puhelimissa. Tietojen mukaan N-sarja siirtyisi vaiheittain Linux-pohjaiseen Maemo-käyttöjärjestelmään, jonka alkusoittoa on Puhelinvertailu.comin testissä parhaillaan oleva N900. Nyt ArcticStartup-sivusto kertoo uutta tietoa, joiden mukaan myös E-sarja luopuisi Symbianista. Sivuston lähteet kertovat, että Nokian lakiosasto olisi epävirallisesti varmistanut asian.

ArcticStartup luottaa huhuihin ja uskoo, että Symbiania paremmalle käyttöjärjestelmälle on menekkiä myös N900-kaltaisen huippupuhelimen ulkopuolella. Sivuston toimistus piti luopumista loogisena ja uskoo lähteeseen, mutta yllättyi muutosaikataulun nopeudesta. Valitettavasti aikataulusta ei ole tarkempia tietoja, joten käyttöjärjestelmäuudistus voi olla vuosien päässä. Eittämättä tarvetta paremmalle käyttöjärjestelmälle kuitenkin on.



Symbian tullaan kuitenkin jatkossakin näkemään ainakin halvemmissa puhelimissa, joiden lisäksi uutta X-sarjaa ei ole vielä edes huhuttu Maemolle.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Edge 70 – hinta laskenut -38%

Motorola Edge 70
499 € Gigantti
499 € Power
499 € Mobiilipiste.fi

Alin hinta viikko sitten: 799 €

Honor 600 Pro – hinta laskenut -36%

Honor 600 Pro
699 € DNA
1099 € Verkkokauppa.com
1099 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 1099 €

Motorola Moto G06 – hinta laskenut -34%

Motorola Moto G06
99 € DNA
149 € Verkkokauppa.com
149 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Xiaomi Redmi Note 14 (5G) – hinta laskenut -31%

Xiaomi Redmi Note 14 (5G)
207 € Hobby Hall
299 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 299 €

Kommentit (2)

OILgame
OILgame

2

Mitäköhän siitä maemosta nyt puuttuu?

Itse ainakin tahtoisin päivittää oman e90:sen e-sarjalaiseen missä maemo.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.