Jutun lopusta löytyvän videon perusteella N900 vaikuttaisi pyörittävän Duke Nukem 3D:tä varsin mallikkaasti ja sujuvasti.
Mikä parasta, Duke Nukem 3D on jo saatavilla kaikkien ladattavaksi. Sen voi ladata N900:n Sovellusten hallinnan kautta tai suoraan tästä linkistä (.d eb-asennustiedosto). Pelistä on saatavilla kaksi versiota: Shareware-versio, jonka mukana toimitetaan tai CD-versiona, johon pelitiedostot tulee ladata Duke Nukem 3D -peli-CD:ltä.
Alta löytyvän reilun minuutin mittaisen videon on YouTubeen ladannut drolyag11-niminen käyttäjä.
Tsekkaa kaikki Videolla-juttumme!

Kommentit (8)
Ja voisi samalla kertoa mitä muuta luuriin pitää asentaa että tota saa pelattua!! Tuosta linkistä kyllä pelin sain ladattua, mutta ei se siitä käynnistynyt!
ristusperkele:
Varmaan nuo Sharewaren tiedostot. Tosin muistaakseni joskus pelasin sitä FreeRunnerilla ja siihen ne tulivat kyllä mukaan tai sitten Kustomizer latasi ne itse.
Duke Nukem on sentään kunnon peli, toisin kun nykyajan 5 dollarin roskat joita jaksaa kokeilla tasan 4 minuuttia. :)
Harmi kun en vielä omista n900:sta :(
Mut tarkotus oli saada syntymäpäivälahjaksi.
Suositteletteko?
Cool :)
Applella on omat ongelmansa siinä, että iPhone 3G ei ole ollenkaan niin tehokas 3D-pyörityksessä kuin 3GS. 3G täytyy kuitenkin ottaa huomioon pelejä tehdessä, koska se on tällä hetkellä yleisin käytössä oleva iPhone-versio. Hyvänä puolena on toki se, että ne pelit jossa teho riittää juuri ja juuri 3G:n hardwarella, pyörivät iloisesti 3GS:llä.
@11
Joo olettais ton pelin pyörivän ihan ok, kun kerta q3 arenakin toimii n900 iha suht hyvin. Tosin q3 onkin opengl peli johon on hyvä tuki linux puolella, tiedä sit vaikuttaaks miten.
@14
OpenGL ES 1.0/2.0 jota useimmat uudet mobiilipuolen prosessori-grafiikkapiiriyhdistelmät tukevat, on nimenomaan mobiilipuolen versio OpenGL:stä. Ominaisuuksia on toki paljon karsittu, osittain puolestaan lisätty. Mutta todellakin, OpenGL-porttauksia on luonnollisesti (ainakin tietääkseni) helpompi tehdä. Q3:n koodi on muutenkin nykyisin GPL-lisenssin alaista avointa koodia.
Lyhyt Wikipedian yleiskuvaus: http://en.wikipedia.org/wiki/OpenGL_ES