FartControl ja yrityksen muut sovellukset, kuten Truth or Dare, Fortune Cookies, Ninja Strike ja eyeCall, perustuvat liikkeentunnistamiseen puhelimen kameroita hyväksikäyttäen.
Truth or Dare -pelissä kättä heilauttamalla pelataan perinteistä pullonpyöritystä, Ninja Strikessa pahiksia lahdataan heittotähdillä ja Fortune Cookies -sovellus murskaa keksit puhelinta taputtamalla. Alla olevalla videolla esitelty FartControl puolestaan tunnistaa pahaa-aavistamattomat ohikulkijat ja päästelee ääniä sen mukaan. Mainituista ainoastaan eyeCall-sovelluksen voi nähdä hyötykäytössä. Sen avulla käyttäjä voi vaimentaa puhelun käden heilautuksella tai lähettää soittajalle automaattisen viestin peittämällä puhelimen.
Ovi Kaupasta löytyy myös muutama muu eyeSightin sovellus, joiden hinta vaihtelee ilmaisesta viiteen euroon. FartControlin hinta on 3 euroa.

Kommentit (13)
Ennen kuin todelliset iFanit tulevat ilkkumaan ja nauramaan räkäisesti: Nyt MYÖS Ovi Storessa on paskasoftaa. Ja kyllä, iSovelluskauppa on selkeästi parempi, me tiedämme. Siitä huolimatta Ovi Store on hyvä, ja ainakin allekirjoittaneelle täysin passeli.
Pitäis olla oma kategoria "paskasoftat" niin jos ei kiinnosta ei myöskään sekaa muita listoja.
Kyllä niitä kännyköitä käyttää myös ne 11 vuotiaat joten kai tollanenki saattaa pari kopioo myydä, mutta tosiaan sais oll joku kategoria jossa olis tollaset ns. turhat softat.
Toiselta kantilta ajatellen iha hyvä, että Ovi Storeenki tulee softaa..
Jopa nyt naurattaa.. eikä ees ole vappu.
näitä on appstore pullollaan samanlaisia softia
Voi herranjestas :D Onneksi kaikkea ei ole pakko ladata
hienoa, mun N97:lle on nykyään n. 50 sovellusta. Nyt niitä on 50+1. Kiitti! jaa, kuinkahan monta näistä viidestäkymmenestä voisi heittää turhiin softiin? Mutta totta puhuen kaikki sovellukset ovat tervetulleita, ovi store on NIIN kuiva paikka... :P
@7 FYI: Ne pierusoftat ei oo Applen tekemiä siellä AppStoressa kuin ei myöskään Ovi Storessa.
@10 Ihan hyvä pointti tähän väliin. :)
@12 Noh, symbianin pelit (ja kaikki muut sovellukset) ovat saatavilla netistä useimmiten ilmaiseksi. Ja netisä niitä löytyy naurettavan paljon. Ja niitä voi käyttää ilman mitään säätöä (jailbreikkaus tms.) Tietty vertaillessa softakauppoja, iKauppa vie niin että tuuli käy.
@13
Itseasiassa vaatii ylimääräistä "säätöä" että voi käyttää allekirjoittamattomia sovelluksia ainakin s60v3 ja v5 puhelimissa. Omaan N95:een piti asentaa eräs ohjelma joka mahdollistaa allekirjoittamattomien (lue: netistä ladattujen ware-) ohjelmien asentamisen, ilman erillistä ohjelman allekirjoittamista.
@14 Lasketaanko säädöksi, että pitää asetuksista valita "hyväksy allekirjoittamattomat sovellukset"? Omassa E51:ssä (3rdFP1) asetus oli valmiina, joten mitään säätöä ei tarvittu.
@15 Trolli, mutta silti: Nokia tai Apple eivät kumpikaan valmista näitä softia. Ne ovat ns. kolmansien osapuolten softia. Kuten mniskane mainitsi aikaisemmin.
@16
Niin minullakin löytyy Asetuksista sovellusten hallinta kohdasta "Ohjelman asennus: Kaikki tai vain allekirjoitetut" Eipä tuo siltikään toimi niin kuin sen ymmärtäisi toimivan vaikka valittuna olisikin "kaikki". En olisi muuten asentanut tuota HelloOX2, jos olisi onnistunut ilman mitään muutoksia.