Nokia esitteli X2-musiikkipuhelimen

10
Matti Robinson

Nokia esitteli X2-musiikkipuhelimen
Nokia kertoi tänään uusimmasta X-sarjan tulokkaasta, joka kantaa mallinimeä X2. Nokia X2 on perinteinen patukkamallinen puhelin, joka pyörittää S40-alustaa. Muotoilu on tuttua X-sarjalaista ja painopiste on musiikin kuuntelussa ja yhteistöpalveluissa.

Nokia X2:n tärkeimpiin ominaisuuksiin kuuluvat 2,2 tuuman QVGA-näyttö, 5 megapikselin kamera salamalla, stereokauittimet, musiikkinäppäimet, 3,5 millimetrin kuulokeliitin, Bluetooth 2.1, microSD-muistikorttipaikka sekä FM-radio. Puhelin on 13 millimetriä paksu ja painaa 81 grammaa.

Ainoastaan 2G-yhteyksillä varustettu X2 saapuu markkinoille kesäkuussa ja hintaa sillä on ennen veroja 85 euroa. Puhelin tulee osassa maista saataville Comes with Music -sopimuksella.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor 400 Lite – hinta laskenut -33%

Honor 400 Lite
149 € DNA
242 € Hobby Hall
249 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 222 €

Google Pixel 9 Pro Fold – hinta laskenut -33%

Google Pixel 9 Pro Fold
1199 € Gigantti
1789 € Elisa
1989 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1789 €

Motorola Moto G86 – hinta laskenut -31%

Motorola Moto G86
220 € Lenovo
244 € CDON
257 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 319 €

Samsung Galaxy A15 (4G) – hinta laskenut -30%

Samsung Galaxy A15 (4G)
348 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 495 €

Kommentit (10)

jartar
jartar

4

@6

Jos sinua huolettaa Nokian katteet niin ainahan voit lahjoittaa rahaa niille.

Itse kuluttajana olen tyytyväinen jos saan hyvät ominaisuudet halvalla.

Mitä enemmän halpisluurien ominaisuudet kehittyvät, niin sitä vähemmän on syitä maksaa luurista montaa sataa euroa...

Vastaa
poppah
poppah

6

Muakin ottaa päähän kun esim Audi myi juhlavuonna Quattroa todella edullisesti. Siis sen oli pakko syödä valmistjan katteita, voi hemmetti!

Vastaa
Stonik
Stonik

7

Näin sivuhuomiona - tuo heinätaustakuva on nyt jokaisessa promokuvassa sinivihreän värityksen kera. Positiivinen ja kevyt, mutta jotenkin ponneton. Tulee hieman mieleen Windows XP vuosituhannen alkupuolelta vihreine kukkuloineen ja sinisen start-palkin kera. Toisaalta Ovessa on vihreää linjaa ja Nokian logossa sinistä, eli kai näitä on mietitty "paremmissa piireissä".

Vastaa
cyka
cyka

8

@4

CWM:ää latailet suurimmaks osaks koneellasi (vertaa datanopeutta: känny vs. koti adsl). Itse ainakin niin teen. Toki Wlan olisi hyvä olla.

Onkohan takakansi metallia (vaikuttaa samalta kuin esim. E-sarjalaisissa.

Vastaa
Stonik
Stonik

10

@12

En oikein usko metalliin, se kun on moninkertaisesti kalliimpaa valmistaa - ja puhutaan kuitenkin erittäin edullisesta X-sarjalaisesta.

Huonoa se ei silti tekisi, metalli antaa laadukkaamman vaikutelman.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.