Gizmodo-sivuston aiemmin käsiinsä saama prototyyppi ei ole aivan identtinen Taovietissa nähdyn mallin kanssa, sillä Taovietin mallissa pohjassa ei ole enää ruuveja, joka viittaa Engadget-sivuston mukaan siihen, että uudet kuvat ovat uudemmasta prototyypistä. Takalevyn tekstin mukaan sisäänrakennettua flash-muistia kyseisessä mallissa on 16 gigatavua.
Vietnamissa kyseisiä laitteita saa hankittua omakseen kuulemma 4 000 dollarin hintaan, mutta mitään kunnollista käyttöarvoa kyseisillä laitteilla ei ole, sillä ne eivät pidä sisällään iPhone OS -käyttöjärjestelmää, vaan puhelimissa pyörii ainoastaan yksinkertainen nuotio-demo.
Puhelimen purkaneet tahot olivat löytäneet laitteen sisältä iPadista tutun A4-suorittimen, joten uudelta iPhonelta voidaan odottaa parempaa suorituskykyä ja valmiusaikaa kuin myynnissä olevilta 3GS-malleilta.
Alla lyhyt esittelyvideo prototyypistä

Kommentit (15)
Ota selvää mitä puhhuu
en kyllä tunnusta olevani mikään apple-fani, mutta täytyy silti sanoa että kyllä tuo ulkonäkö meikäläisen silmää ainakin hivelee, yksinkertaisen tyylikäs.
256Mb muistia kuulostaa kauheen vähäiseltä :/
Simppelin tyylikäs puhelin, uuden designin myötä varmasti paljon suurempi määrä ihmisiä tutustuu iphoneen, onhan toi paljo helpommin lähestyttävämmän näköinen ku edellinen
Vielä menee jokunen kuukausi, että laitteen saa kätösiin :(
@5 keke,
Kertoisitko mitä SonyEricssonin mallia se mielestäsi muistuttaa?
http://www.sonyericsson.com/cws/products/mobilephones?cc=mx
tuolla voit käydä vertailemassa
joo mulla tuli kanssa mieleen sonyn walkman laitteet, kun näin tuon ekan kerran, ei niinkään puhelimet
256mb on nykypäivänä melko vähän. Varsinkin, jos OS:n on lisätty moniajo. 512 olisi asiaa.
Toinen hämmentävä asia on flash-muistin vähyys. Ei 16 gigalla ihan kuuhun mennä. Omenapuhelin ei varmaan vieläkään sisällä muistikorttipaikkaa?
@keke miten puhelin kuvataan pienestä kulmasta? onko esim. kohtisuoraan puhelimen edestä nolla kulma? ja jos on niin, onko sitten puhelin joka on kuvatta esim. 0.5 asteen kulmasta, kuvattu pienestä kulmasta :)
@pvw no kuulustaako 256Mt muisti sinusta liian vähän? :)
@13 eh?
mitäs hämmentävää siinä on, monelle 16 gigaa riittää vallan mainiosti ja ne joille ei riitä ostaa toki sitten isomman mallin.
Tällä hetkellä on isoin 32 gigaa ja eiköhän tulevassa iphonessa ole taas isompi mahdollisuus koska ovat kasvattaneet sitä joka versiolla, ehkä 64 gigaa?
Kylki muistuttaa ihan Noksun N96:ta.
@@
Katsokaa nyt tuota videota senverran pitkälle että näette laitteen muotoilun, ei tuota kyllä edes hyvällä mielikuvituksella voi muotoilun osalta verrata oikein mihinkään... vai osaatteko kertoa toisen laitteen jossa takakansikin on täysin suora, eli ei kupera eikä kovera mihinkään suuntaan, vaan ikkunalasimaisen suora, ja laitteen kyljet myös näyttää olevan täysin suorat pyöristettyjä nurkkia lukuunottamatta.
Vai tarkoittaako tuo pienessä kulmassa katsominen samaa kuin pienessä loivassa katsominen? heh
Asiaa, saadaan vähä jytyä iPuhelimeen :P
Tuleeks tuota vehettä varten joku mini SIM-kortti? Vai eri maihin erilainen adapteri? Tuo videolla näkyvä kortti on lähes puolta pienempi, kuin meillä käytössä olevat nykyiset kortit. Saksillahan sen saa tietysti pienemmäksi, mutta..
Piti ihan googlettaa asia ja nykyinen SIM korttimme näkyy olevan se mini-SIM ja tuo applen käyttämä on micro-SIM kortti, jota ainakin elisa alkaa myydä kesäkuusta lähtien uutisten mukaan..