Apple pitää iPhone 4 -puhelimeen liittyvän lehdistötilaisuuden huomenna

10
Kaarlo Räihä

Apple pitää iPhone 4 -puhelimeen liittyvän lehdistötilaisuuden huomenna
Spekulaatiot iPhone 4:n mahdollisesta takaisinkutsusta saivat eilen uutta eloa, kun Apple vahvisti järjestävänsä perjantaina puhelimeen liittyvän lehdistötilaisuuden.

Paikalle on kutsuttu median edustajia valikoidusti, ja yrityksen perinteisen tyylin mukaan mitään tarkempaa tietoa tapahtumasta tai sen sisällöstä ei kerrottu julki.

iPhone 4:n antenniongelmat ovat aiheuttaneet Applelle todellisen PR-ongelman, ja ennakkoarvioiden mukaan tapahtuma keskittyy ainoastaan tämän asian käsittelyyn.

Applen aiemman tiedotteen mukaan iPhone 4 -puhelimissa ei ole mitään vikaa, vaan puhelin näyttää ainoastaan liikaa kuuluvuuspalkkeja. Kentältä tulleiden palautteiden mukaan Apple on kuitenkin korjannut ongelman uudemmissa iPhone 4 -puhelimissa, joissa signaali ei enää heikkene samalla tavoin, jos puhelinta pitää kädessään tietyllä tavalla.



Ongelmasta kärsiviä iPhone 4 -puhelimia on kuitenkin toimitettu asiakkaille vähintään satoja tuhansia kappaleita, joten kaikkien niiden vaihtaminen tulisi Applelle kalliiksi. Ongelman voisi myös korjata jakamalla kuluttajille ilmaisia Bumper-suojia, joiden käyttäminen estää antenniongelmien esiintymisen. Tällä hetkellä Apple myy Bumper-suojia 30 dollarin kappalehintaan.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Edge 70 – hinta laskenut -35%

Motorola Edge 50 Ultra – hinta laskenut -34%

Motorola Edge 50 Ultra
661 € Hobby Hall
799 € Proshop
999 € Power

Alin hinta viikko sitten: 999 €

OnePlus Nord CE5 – hinta laskenut -29%

OnePlus Nord CE5
199 € Power
199 € DNA
199 € Mobiilipiste.fi

Alin hinta viikko sitten: 279 €

Samsung Galaxy XCover 7 Pro – hinta laskenut -23%

Kommentit (10)

El_ias
El_ias

2

Applen tyyliin tulee ilmoitus että 'näidem myymiemme suojien hintaa "lasketaan" 10% ja niiden valmistusmääriä lisätään, jotta niitä varmasti riittää kaikille'

Vastaa
anttiheikki
anttiheikki

3

tervetuloa takaisin "to the real world", apple. Hienoa ettei nokian mokat ole ainoat. Vaikka kuitenkin...kyllä toi mun 3Gs on sitte hieno ja hyvintoimiva kännykkä. En vaihda (vielä)! :P

Vastaa
kikuu
kikuu

4

Väittäisin, että Apple saa käännettyä tämän asian jotenkin niin, että heidän ei tarvitse maksaa senttiäkään, ja kikki unohtavat koko jutun.

Saisivat aluksi myöntää virheensä

Vastaa
jartar
jartar

8

@11
Mitäpä voi odottaa yhtiöltä joka on valheellisesti väittänyt että laitteessa ei ole mitään vikaa. Sen lisäksi "korjaa" rautavikaa softalla muuttamalla sitä miten kentän voimakkuus näytetään.

Vastaa
Bluejack
Bluejack

10

"Yhtiö lupaa kuitenkin kaikille iPhone 4 -puhelimen ostaneille ilmaisen kumisen suojakotelon jonka pitäisi vähentää häiriöitä. Apple lupaa lisäksi rahallisen hyvityksen jo ostetuista suojakoteloista."

Niinpä niin hienoa.. tämä ns. asiakaspalvelua

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.