Sonera vahvisti iPhone 4:n kytkyhinnat

32
Kaarlo Räihä

Sonera vahvisti iPhone 4:n kytkyhinnat
Omaa iPhone 4 -puhelinta huomenna kärkkyvät kuluttajat saivat tänään Soneralta odotettuja uutisia, kun operaattori paljasti iPhone 4 -kytkypakettien hinnat.

16 gigatavun flash-muistilla varustetun mallin saa itselleen edullisimmillaan 24 euron kuukausimaksulla, kun tekee kahden vuoden sopimuksen. Lisäksi kuluttajan pitää maksaa Minun Sonera -liittymän 1,99 euron kuukausimaksua sopimuskauden ajan. Vuoden sopimuksella kuukausimaksu on 50 euroa ja päälle sama Minun Sonera -liittymä. 32 gigatavun mallissa kuukausimaksut ovat 29 tai 60 euroa sopimuskauden pituuden mukaan.

Kertamaksulla 16 gigatavun irtoaa 576 eurolla ja 32 gigatavun malli 696 eurolla (molempiin tulevat vielä päälle kahden vuoden Minun Sonera -liittymän kulut), joten puhelimesta pitää kaikissa tapauksissa pulittaa yli 600 euroa.

Puhe-, tekstiviesti ja datapaketteja etsiville tarjolla ovat Small-, Medium- ja Large-paketit. Small-liittymäpaketissa iPhone 4 maksaa edullisimmillaan 252 euroa, johon päälle tulevat 31,95 euron kuukausimaksut kahden vuoden ajan. Small pitää sisällään 100 minuuttia puhetta, 100 tekstiviestiä ja 100 megatavun edestä internet-liikennöintiä kuukautta kohden.



Large-liittymäpaketissa iPhone 4 maksaa edullisimmillaan 94 euroa, johon päälle tulevat 90,73 euron kuukausimaksut kahden vuoden ajan. Large sisältää 1000 minuuttia puhetta, 1000 tekstiviestiä ja 1000 megatavun edestä internet-liikennöintiä kuukautta kohden.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola razr 50 Ultra – hinta laskenut -43%

Motorola razr 50 Ultra
684 € CDON
1199 € Verkkokauppa.com
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1199 €

Samsung Galaxy S24+ – hinta laskenut -31%

Samsung Galaxy S24+
595 € CDON
951 € Hobby Hall
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 866 €

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -30%

Apple iPhone 16 Pro
879 € iPhonetalo
1259 € Proshop
1259 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -28%

Motorola Moto G06 Power
119 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 165 €

Kommentit (32)

peuge
peuge

7

@12

Ihan mielenkiinnosta pitää kysyä, että mitä siihen 1,90€/kk liittymään kuuluu? Ainakin datan hinta on 1,49€/Mt ja jos ei dataa käytä, niin miksi ihmeessä edes ostaa tuon hintaista luuria. Puheluihin ja musiikin kuunteluun kun riittää joku nokian romukin.
Asia erikseen jos tämä luuri on jokin status-symboli mikä jollakin ihmeellisellä tavalla nostaa ihmistä sosiaalisella arvoasteikolla. :D

Vastaa
Ibanez90
Ibanez90

8

Huh. Noinkin halpa. Ihmettelin kun niitä 1000-1100e:llä netissä liikkuu että maksaako muka oikeasti niin paljon mutta aika kohtuu hintahan tuolla on. Viellä kun porukka ei rynnisi heti tuota ostamaan niin hinnat kyllä laskisi :)

Vastaa
lasolii
lasolii

10

Siis tuo "minun sonerahan on ihan räätälöitävissä" ja on täsmälleen saman hintanen kun esim. elisan oiva..Itelle ainakin sopiva liittymä on 350min+150sms+rajaton netti= 34,47€ + laitteen hinta 24€

Vastaa
peuge
peuge

12

Ilman sarvia ja hampaita sanon, että on tuo sonera kallis liittymä. Oma saunalahti maksaa 17,90€/kk. 3000min ilmaiseksi (saunalahti,elisa), muut 0,069€/min tai sms. Hintaan kuuluu myös mokkula ja mobiililaajakaista. Kaista taisi olla joku scheisse 384kt/s, mutta ei se puhelinkaan häävi ole (e71). Tämä oli tietenkin tarjous, eli toisen vuoden joudun maksamaan vissiin 5€/kk enemmän.
Näillä hinnoilla ihmettelen, että miten koko operaattori on edes pystyssä... halpaa

Vastaa
SakkeMO
SakkeMO

13

Kallista on sonera,Saunalahdelta E1820 Nettitikku rajoittamaton nopeus + kännykkään netti myöskin rajoittamaton 13.90e ja Nokia N900 kytkynä 20e/kk, eli:

~34e/kk + puhelut = Netti kotona koneessa ("Rajoittamaton" käytännössä 4-8 megaa) Netti kännykässä myöskin rajoittamaton sekä luuri 24kk

Vastaa
ProfaneX
ProfaneX

16

Voisinpa vaikka harkita tuon ostamista.. Jos puhelin ei olisi täysi vitsi :D

Huvittavasti ihmiset kyllä puollustelee tämän hintaa. Mukavaa luettavaa, saa ihan kunnon nauruja. Must Bookmark !

Vastaa
Scorpiozx
Scorpiozx

18

No on kyllä soneralta taas kiskontaa. Oma liittymä maksaa kuussa 30e ja mukana N900. Riittävän iso näyttö, 32gb muistia, avoin käyttis, touchi jne jne. Mikä iPhonessa maksaa noin helkkaristi? No jos itse ostaisin niin tilaisin varmaan briteistä ja pyytäisin saunalahelta micro simin.

Vastaa
lasolii
lasolii

19

Tulee se puhelin varmasti Telefinlandillekin myyntiin ( lähempänä joulua) jossa samat hinnat oikeestaan kun s-lahdella ja dnalla.

Vastaa
Teemui
Teemui

20

Kommentoin tuohon mikro-sim keskusteluun: Mitä väliä sillä on, saako joltain operaattorilta mikroa vai ei, koska sen voi leikellä ihan tavallisesta simmistä?

Vastaa
Rosecenze
Rosecenze

23

Joo mutta tuossa Soneran kytykssä kertamaksulla 16gb puhelin maksaa 576e + siihen Soneran laskut. Eli jos saisi tuohon hintaan ilman kytkyä olisi jees.

Ja jenkeissähän näitä saa sopimuksen kanssa pariin sataan dollariin..

Vastaa
Scorpiozx
Scorpiozx

24

@40

No eikö suomalaisilla kuitenkin ole tällä hetkellä enemmän käyttörahaa kuin amerikkalaisilla? Miksi ostaa uusi auto kun voi ajaa jollain iänikuisella romulla? Miksi ostaa uusi puhelin kun vanhallakin pärjää? Koska joskus se uusi auto/puhelin voi helpoitttaa elämää tai tehdä siitä vain mukavampaa. Eli käyttömukavuus on nyt se asia mitä haen. Kyllä minä ainakin helteellä haluaisin pitää autoa jossa on ilmastointi.

Vastaa
SanteriO
SanteriO

26

w00t, ihan epätodellisia nuo hinnat.. 1000 min, 1000sms ja 1000mb data maksaa 90€ kuussa?! Saunalahti / dna tarjoo 3000min/sms/mms/videopuheluu ja maksaa ~40€ kuussa, siihen nettiä yms..

Todella kallista. Ei tule olemaan tämmöstä miulla.

Vastaa
jkstone
jkstone

27

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti turska:

Mikä pettymys koko iPhone 4, ei vieläkään sisällä partakonetta eikä hammasharjaa.

Täysin samaa mieltä :D

Vastaa
SanteriO
SanteriO

31

Miten Applella meni tää nelosen julkaisu näin pyllylleen?
Eihän edellisten iPuhelinten kanssa tainnu olla samaa?
itelle ei sinällään merkitystä koska en oo ostamassa, kunhan ajattelin ääneen..

..toisaalta, vrt. esim. N97:n julkaisu, ei sekään onnistunut parhaalla mahollisella tavalla ja vikoja oli.

Vastaa
jkstone
jkstone

32

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti SanteriO:

Miten Applella meni tää nelosen julkaisu näin pyllylleen?
Eihän edellisten iPuhelinten kanssa tainnu olla samaa?
itelle ei sinällään merkitystä koska en oo ostamassa, kunhan ajattelin ääneen..

..toisaalta, vrt. esim. N97:n julkaisu, ei sekään onnistunut parhaalla mahollisella tavalla ja vikoja oli.

Kun kaikki pitää saada niin nopeasti ulos, niin näin siinä käy, kaikki on vielä puoliksi keskeneräistä.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.