Jokaisen kohdalla esittely keskittyy pitkälti kosketusnäytön ja Symbian^3-käyttöliittymän esittelyyn, mutta eroavaisuuksiakin löytyy. C7:n esittelyssä parrasvaloon pääsevät puhelimen materiaalivalinnat, E7:llä esitellään bisneskäyttäjille tärkeitä ominaisuuksia ja C6-01 näytetään sosiaalisten verkkojen ja musiikin välineenä.
Kolmikon lisäksi E7:stä on julkaitu vapaamuotoisempi Break free with Nokia E7 -video, joka joukon alimmaisena.
PÄIVITYS: Nokia E7:n esittelyvideo on poistettu Nokian tililtä, joten sitä ei ole tällä hetkellä nähtävissä. Lisäämme sen takaisin heti kun Nokia sen julkaisee uudelleen.

Kommentit (41)
Wau. Todella, todella upeat puhelimet julkistivat. Pakko joku noista on hommata 8)
Tuo E7 näyttää todella hyvältä! Eipä olekkaan enään varmaa N8:n osto.
Voit että mitä symppari p..... . Ei sitä alustaa yksinkertaisesti halua enään ohjelmistokehittäjä tukea. Uppoava laiva olisi pitänyt jättää jo aikoja sitten ja nyt tykittää Meego laitteita. Eivät sitten ilmeisesti ole vielä valmiita tosin eipä Symbian laitteetkaan koskaan ole valmiita.
@pain83: Ihan samaa koodia se kehittäjä naputtaa, olkoot sitten S^3 tai Meego. Qt yskii molemmissa.
@7
Tää Nokian älypuhelimien markkinaosuus on vähän sama kuin Ferrari ilmoittaisi joku päivä, että heillä on suurin markkinaosuus urheiluautoista. Miten? No päätimme tässä tänään, että myös saman konsernin Fiat on urheiluauto.
Markkinat ei nyt kuitenkaan laske ehkä ihan samalla tavalla kuin esimerkin Ferrari tai vaikkapa Nokia, joka taitaa laskea älypuhelimiksi kaikki S40 ja ylöspäin...
Nokian C7 Näyttää kyllä äärimmäisen houkuttelevalta. Alkaa iPhonen omistajanki tekemään mieli tutustua nokiaan taas vuoden tauon ja monien vuosien pettymyksien jälkeen...
siis E7*
En voi mitään sille, että vieläkin naurattaa tämä video, kun katselee Nokian mainosvideoita :D
@9
Ei se SYMBIANIN 40% osuus oo mikään Nokian ilmottama, vaan ihan virallisia lukuja ne on (jonku Gartnerin tms. antamia). Ja S40:hän ei ole Symbian.
@8
Se mitä Nokian pitää tehä, on keskittyä oikeasti avoimiin Symbianiin ja Meegoon, jotka molemmat käyttää Qt:tä, eikä ulkopuolisen firman eli Googlen hallinoimaan Androidiin. Uskon, että porukka kyllä alkaa vääntään Meegolle softaa(ja Qt:n ansiosta siinä samalla ehkä Symbianille), koska Meego on oikea linux-distro, joka tullee toimimaan hyvin monessa eri ympäristössä.
Harmi että ei tuo ui:n nopeus tule ikinä olemaan tuota luokkaa kuin videoissa. muutama sekuntti valikonvaihdoissa tulee edelleen vaivaamaan :(
2 åttå
Niklas Savander sanoi tänään ettei Meego laitetta julkisteta nyt Nokia Worldissä. Useimmiten kuvio on mennyt niin että ekana päivänä on tullut laitejulkistukset.
Tuli vaan tos mielee et onko näissä kaikissa sama CPU+GPU setti ja se 256 ramia? Eli samat mitä N8:sta löytyy.
@14
No S60 kuitenkin on, enkä lähtisi niistäkään suurintaosaa julistamaan älypuhelimina...
Juuri mukavasti tähän Kallasvuon potkujen ja Vanjoen erouutisten jälkeen. :D
Miksi en halua E7-puhelinta?:
-Symbian, aivan liian vanhanaikainen, ei mahdollisuutta widgetteihin (siis oikeisiin, ei mtn räpellyksiä), sekava vrt. Android tms. (esim. asetukset siroteltuna ympäriinsä, eikä yhdessä paikassa), huono ohjelmistotarjonta yms.
-Puhelimen rauta, myös vanhanaikaista.
Siis Nokia on tehnyt mielestäni puhelimen, joka voisi olla mielestäni erittäin hyvä, mutta mielestäni se ei tuollaisella raudalla ja Symbianilla onnistu. Uutta rautaa ja MeeGo kehiin, niin jo alkaa väen mieli muuttua!
(MIELIPIDE)
johan on kommentteja taas. Mobiilimaailman asiantuntijat tullut tänne kertomaan mielipiteet.
No on tämä nokialta paljon vakuuttavampaa mitä moni muu räpellys. Taisi stephen elop saapua nokiaan heti kun kallasvuo olisi vihdoin tehnyt onnistumisen ;D
@ 21
näitä on aina mukava lukea ja kattella kun asiantuntijat vastailee nettipalstalle.
noitten yhtiöitten kannattas täältä palkata päättäjät kun ovat niin perkeleen nerokkaita heppuja.
mutta sitten ihan asiaan. jos nyt ei mitään mullistavaa tapahdu niin E7 löytyy taskusta hetikun se kaupoissa on.
@24
Niin, muut firmathan tätä ei ole koskaan tehneet. Apple mainosti videopuheluita mullistavana keksintönä, moniajosta puhumattakaan.
Tässä jo jonkun aikaa sitten Samsungi mainosti 5 megapikselin kameraa hienona juttuna, vaikka Noksulla oli pitkän aikaa jo ollut niitä.
Varmasti löytyisi lisääkin esimerkkejä, mutta nämä nyt tuli äkkiseltään mieleen.
PS.Ei mitään fanisotaa, kiitos.
PPS. E7 olis aika namu, mutta mitä eroa on loppujenlopuksi C7 ja C6-01 välillä?
@25: Klikkaa noiden C7 ja C6-01 linkkiesi päällä? :D
Kyllä täytyy sanoa että olin jo luopunut toivosta nokian suhteen,mutta näissä videoissa symbian on kyllä edukseen.
Veikkaanpa että näillä malleilla taistellaan paljon adroiddia vastaan ja nokia säilyttää asemansa mahtavimpana mutta ifoonia nää ei kapmpea.
omistan siis HTC Pro 2 puhelimen ja vaihto ois joulun aikaan lähellä,saa nähdä palaanko nokiaan.
Engadget kehui E7'an näyttöä:
http://www.engadget.com/2010/09/14/nokia...e-retina-fight/
Eli ne kuvat mitä nähtiin alkuvuodesta oli E7:n kuvia eikä N8:n :) Tuohan on ihan ilmiselvästi juuri se luuri, jota aluksi luultiin QWERTY-näppiksellä varustetuksi N8:ksi.
> Symbian, aivan liian vanhanaikainen, ei mahdollisuutta widgetteihin (siis
> oikeisiin, ei mtn räpellyksiä), sekava vrt. Android tms. (esim. asetukset
> siroteltuna ympäriinsä, eikä yhdessä paikassa)
No johan osaaki olla taas asiantuntevaa kommentia :D Ja millähän perusteella Symbianissa ei muka pystytä ihan oikeita widgettejä käyttämään? Tiedätköhän edes mikä widgetti on? Ja mitä ihmettä hourit siitä, että asetukset on ripoteltuna ympäriinsä? Puhelimen asetuksethan on nimneomaan Symbianissa loogisesti yhdessä Asetusvalikossa jaoteltuina loogisten klategorioiden alle.
Se on ihan sama mitä tolpat näyttää, eipä katko puhelut. :)
Jäin kaipaamaan xenon-salamaa E7:ään.
@26
No ohhoh, se tekee ne näköjään automaattisesti. :D
C7 on 8gb muistia, muuten samat luurit aikalailla.
On muuten ihan hyvä, että siirtyy Nokiakin kapsitiivisiin näyttöihin. Vielä kun tulis HDMI-näihin halvempiinkin niin osto olis 100% varma, nyt mietinnässä olis N8.
@40
Kyseisen väitteen esittäjät, kuten esim sinä, eivät tiedä alkuunkaan mistä puhuvat, joten moisilla väitteillä ei kyllä ole mitään arvoa. Symbian ^3 on kyllä varsin merkittävä muutos verrattuna S60 5th editioniin. Symbian ^3:ssa tehty muutos ja parannuslista on kyllä varsin pitkä.
@38
> Jep jep, sitä ennen ehtiikin Android 3.0 (Gingerbread), Windows Phone 7
> sekä iOS 4.2/4.3 jo markkinoille. Symbian ei ole tähän mennessä tehnyt
> mitään muuta kuin yrittänyt kiriä muita kiinni. Symbian ei tarjoa yhtään
> mitään lisää mitä muut alustat.
Ja höpön löpön. Symbian on edelleen markkinoilla olevista mobiililaitteiden käyttiksistä kaikkein kehittynein ja se on monessa mielessä edelleen muita paljon edellä. Ja väitteesei ettei Symbianin kehityksen eteen ei ole tehty mitään on kyllä täyttä roskaa, et ilmeisesti ole kunnolla seurannut yutisia. Kaapissako olet elänyt?
Mitä sitten tulee esim Androidiin, niin sen kehityksen tulevaisuus on jossain määrin hämärän peitossa. Et ehkä nimittäin ole kuullut, että Oracle on haastanut Googlen oikeuteen, koska Google meni kehittämään oman versionsa Javasta, joka on koko Androidin ydin. Itseasiassa jo Sun oli aikeissa haastaa Googlen oikeuteen, mutta Oracle ehti ostaa Sunin ennenkuin asia meni pidemmälle. Oracle on todennäköisesti kiistassa varsin vahvoilla, ja koko juttu cvoi hyvinkin hidastaa Andoidin kehitystä merkittävästi ja pahimmillaan se voi ajaa koko alustan kehityksen pysähdyksiin. Androidin ongelmana on myöskin alustan pirstaloituneisuus.
Mitä tulee Applen iOS:n, niin sehän se vasta on ollutkin varsinainen perässä hiihtäjä muihin nähden. Apple on lis'äillyt käyttikseensä tipoittaain ominaisuuksia, jotka on löytynyt esim Symbianista jo vuosien ajan. Lisäksi Applen lisäilemät ominaisuudet on topteutettu ihan älytömän rajoittuneesti monilta osin. iOS:lta menee kyllä tällä menolla vuosikausia ennenkuin se on edes kläheskään Symbianin tasaolla toiminnallisuutensa puolesta. Lisäksi Applen politiikka on ihan älyttömän sulkeutunut, viimeaikoina he ovat hiukan heränneet että sama opeli ei voi jatkua, mutta Apple ei ole oikeen sitä kunnolla tajunnut vieläkään.
Ihmettelen kyllä näitä keskusteluja täällä. Ylivoimaisesti suurin osa loppukäyttäjistä ei ole kiinnostunut siitä mikä alusta puhelimessa on vaan siitä miten helppo puhelin on käyttää. Turha tulla kitisemään, että koodarit ei halua koodata. Kyllä ne koodaa ihan mille alustalle vaan joka nyt sattuu olemaan yleisin käytössä oleva alusta, olkoon se sitten mikä tahansa. Sehän on vain järkevää, että koodaa sille jota on eniten käytössä.
Ja vielä enemmän ihmettelen tuota älypuhelinkeskustelua. Mikä tekee puhelimesta älypuhelimen? Ei ainakaan käyttiksen nimi. Kyllä yksi merkittävä asia on moniajo eikä Applella ole se ollut ihan niin kuin pitää. iOS4 muutti tilannetta, joskin puhelin hidastuikin älyttömästi.
Ja ihmettelen myös edelleen näitä iPhone hehkutuksia. IPhonen videopuhelut eivät edes oikeasti ole videopuheluita kun eivät toimi muuta kuin wifissä. Siis kun puhutaan mobiilista videopuhelusta. Ja muillahan oli videopuhelut jo kymmenkunta vuotta sitten. Itselläni oli aikanaan Nokian 6600 jolla soittelin videopuheluita. Kuvanlaadusta tosin ei kannata paljoa puhua.
Enkä nyt halua sanoa sitä, että väittäisin Nokian olevan jotenkin parempi, vaan että iPhone ei ole yhtään sen parempi. Varsinkaan business puhelimista puhuttaessa. Olen nyt vuoden päivät käyttänyt iPhonea enkä ole ollenkaan tyytyväinen sen business ominaisuuksiin. Onhan se kiva lelu. Harkitsenkin seuraavaksi työpuhelimeksi HTC:n jotain mallia.
Millähän perusteella? ai,kun voidaan sanoa ..[url=. sold well, but had fucking horrible user experience[/url]
Siitä saakka kun oracle osti sunin se ei pahemmin taida ollakkaan muuhun keskittynyt kun haastamaan muita oikeuteen vaikka javan kehittäminenkin saattaisi olla jopa viisasta. Nokiaahan ei tosiaan ole koskaan haastettu oikeuteen patentti rikkomuksista?
Tämä kilpailijoiden haastaminen oikeuteen on ollut viimeiset vu
( Tuplat )
Millähän perusteella? ai,kun voidaan sanoa sold well, but had fucking horrible user experience
Oracle osti sunin se ei pahemmin taida ollakkaan muuhun keskittynyt kun haastamaan muita oikeuteen vaikka javan kehittäminenkin saattaisi olla jopa viisasta. Nokiaahan ei tosiaan ole koskaan haastettu oikeuteen patentti rikkomuksista?
Tämä kilpailijoiden haastaminen oikeuteen on ollut viimeiset vuodet aikas joka päiväistä leipää vai eikö Nokiana Jones itse viimeiseltä ristiretkeltään ehdi lukemaan uutisia? :)
@44
Eikun mulla on 3GS. Ja jo pelkästään käynnistyksessä turvakoodin (jonka käyttö on pakollista meillä business puhelimena) syöttäminen tapahtuu viiveellä.
Ja muistiakin on yli puolet reilusti vapaana.
Erityisesti hidastuminen näkyy tekstin syötössä kun se tulee viiveellä.
Pakko vielä lainata wikistä:
"A smartphone is a mobile phone that offers more advanced computing ability and connectivity than a contemporary basic 'feature phone'. Smartphones and feature phones may be thought of as handheld computers integrated within a mobile telephone, but while most feature phones are able to run applications based on platforms such as Java ME or BREW, a smartphone allows the user to install and run more advanced applications based on a specific platform. Smartphones run complete operating system software providing a platform for application developers."
Joten aika vaikeaa se on silti sanoa milloin puhelinta voi pitää älypuhelimena :) En menisi väittämään S40 puhelinta älypuhelimeksi, mutta kyllä siihenkin voi asentaa sovelluksia.
@49
> Joten aika vaikeaa se on silti sanoa milloin puhelinta voi pitää
> älypuhelimena :) En menisi väittämään S40 puhelinta älypuhelimeksi, mutta
> kyllä siihenkin voi asentaa sovelluksia.
Kukaan ei ole Series 40:tä väittänyt älypuhelinalustaksi. Se ei sitä ole, se on ns featurepuhelinten, elöi peruspuhelöinten alusta.
Ja mitä tulee sovelluksiin, niin jotta käyttöjärjestelmää voitaisiin kutsua älypuhelinten käyttöjärjestelmäksi, niion edellytyksenä on se, että alusta pystyy ajamaan NATIIVI-sovelluksia. Edellytyksenä on myös avoimuus sovelluskehittäjiä kohtaan siten, että sovelluskehittäjät voivat kehittää ja NATIIVEJA sovelluksia. Lisäksi edellytyksenä on se, että puhelinten käyttäjät voivat asentaa vapaasti kolmannen osapuolen NATIIVI-sovelluksia pu8helimeensa. Älypuheliminalustoille on siis edellytyksenä avoimet ohjelmointirajapinnat sovelluskehittäjille, joilla kehittäjät pystyvät kehittämään natiivisovelluksia hyödyntäen puhelimen ominaisuuksia. Eli se ei riitä, että voit tehdä esim taskulaskimen, vaan pitää pystyä hyödyntämään puhelimen tarjoamia ominaisuuksia kuten kameraa tai paikannusta. Älypuhelimeksi kutsumisen edellytyksenä on myös se, että käyttäjät voivat vapaasti asentaa kolmannen osapuolen natiivisovelluksia puhelimeen.
Alustat kuten Seriers 40 ei täytä noita ehtoja, joten se ei myöskään ole älypuhelinten alusta. Tuollaiset alustat on suljettuja eikä niille sovelluskehittäjät pysty kehittämään natiivisovelluksia. Alustoissa ei myöskään ole mahdolisuutta asentaa natiivisovelluksia. Usein Series 40:n tapaisissa featurepuihelinten alustoissa on mahdolisuus java-sovellusten ajamiseen, mutta java sovellukset eivät ole natiivisovelluksia ja se mitä java-sovelluksilla voi tehdä on bvarasin rajoittunutta verrattuna natiiveihin älypuhelinten sovelluksiin.
Ehkä se on sitten vain puhelinkohtaista, mutta onhan tuosta kyllä ollut aika paljon juttua netissä muutenkin. Eli en ole ainoa jolla tuota hitausongelmaa on. Ja Apple sen on tiennyt itsekin kun tuli melko nopeasti iOS4.1 jolla käsittääkseni nimenomaan on koetettu taklata tuota nopeusongelmaa. En ole päivittänyt kun sinä on sen verran iso homma. Pitää asentaa nippu ohjelmia että mm. yrityksen spostit kulkee.
Esimerkiksi Symbian on älypuhelinten alusta, ja Series 40 ei ole.
@46
> Millähän perusteella?
Et taida oikeen tajuta, että käyttöjärjestelmä on paljon muutakin kuin käyttöliittymä? Käyttöliittymä on itseasioassa vain pieni osa koko käyttöjärjestelmää. Jos edes pikkasen vaivautusit ottaan asioista selvää ja tutkimaan asioita pintaa syvemmälle sun ei trviis edes kysyä moista.
> Oracle osti sunin se ei pahemmin taida ollakkaan muuhun keskittynyt kun
> haastamaan muita
Ja millähän perusteella Oracle muka sitten ei saisi puolustaa omia patenttejaan? Ja kuten sanoin, niin jo Sun oli aikeissa haastaa Googlen oikeuteen, mutta Oracke eghti ostaa Sunin ennenkuin juttu eteni.
En minä tiedä tarviiko kenenkään tässä asiassa muuta tajuta kun mitä kuluttajana pitääkin jotta osaa sentään sanoa toimiiko tuote ja onko millekkään luvatulle katetta!
Se keskeinen vitutus lieneekin juuri tuo entinen nokia ja ennenkaikkea symbian uskollisuus joka itseänikin vaivasi liian kauan .
Pitikin mennä uskomaan kaiken mitä markkinavoimat suoltaa, että nyt on hommat korjattu! ja nyt saat puhelimen upealla alustalla jossa kaikki toimii kun se kuuluisa käymälä vähintään.
Mutta mitäpäs tapahtuikaan saiko rahoilleen vastinetta vai pettymystä?
PASKAN MARJAT siinä mikään toimi..TAASKAAN!
Luurit on syydetty surutta vähintään kesken eräisinä markkinoille joista hyvällä onnelle on saanut muutaman päivityksen jälkeen jopa laitteen joka suostuu pysymään päällä. Itsellä ainakin tuo on ollut pakollisten bugipäivitysten odottaminen heti oston jälkeen on ollut sääntö eikä poikkeus.
Ei se mitään jos kerran sössii jonkun mallin kanssa mutta itse jo totuin ja myönsin että tuo on eräänlainen ominaisuus nokian symbian luureissa.
"Käyttöjärjestelmä on paljon muutakin kuin käyttöliittymä" Juu onhan se ja olisi syytä ollakkin.
Mutta eipä siinä joku yksittäinen high-end ominaisuus rautapuolelta lämmitä jos käyttö mukavuus,vakaus ja ne tärkeimmät puolet mitkä käyttökokemukseen vaikuttaa on tasoa mitä on.
Symbian 3 tekee totaali käännöksen totutusta? Toivon sitä mutta en jaksa uskoa.
Paljon saa kentältä kehuja sadella jos minä vielä symbian luuriin tulen rahojani upottamaan joku päivä.
Menisi heti tilaukseen E7(jos olisi jo myynnissä), jos ei toi nettiselain olisi samaa symbian pas***. Selaimen täytyy muuttua radikaalisti, jotta viitsii Galaxy S:stä siirtyä Symppariin takaisin. Muuten se olisi todellista takapakkia taas tekniikassa.
Androidissa vaan selain toimii niin sulavasti. Ja mitä sitten, kun tossa E7:ssa on vielä nuhasempi prossu...? riittääkö se mihinkään seliamessa koskaan?
@54
Kerro heti mikä puhelinvalmistaja tuo valmiita tuotteita markkinoille niin minäkin otan seuraavaksi sellaisen :) Kaikkien puhelimet tulee keskeneräisinä myyntiin, se nyt vaan on fakta. Ja taaskaan en tarkoita, että Nokian olisi yhtään valmiimpi kuin muidenkaan, vaan että muilla ei ole sen valmiimpia. Applenkin softapäivitykset seuraavat toinen toistaan tuoden korjauksia tai uusia ominaisuuksia.
Nokialaisten vanhemmat käyttöliittymät eivät tosiaankaan ole mitään nopeita käyttää, mutta suoraviivaisia ne kyllä on olleet, tai ainakin nokialaiseen tottunut käyttäjä käyttää sujuvasti muitakin nokialaisia. Vastaavasti kerran iPhonea käytettyään uudetkin versiot ovat helppoja käyttää. Tosin iOS4:n hakemistosysteemi ei kyllä auennut ilman että kävi kooklaamassa.
@57
Kuten jo aiemmin sanoin, joudun asentamaan firman tietoturvapolitiikan takia sovelluksia uusiksi jos teen päivityksen. Ne eivät palaudu varmuuskopiolta, en tiedä miksei. Mutta ihan sama juttu on Nokialaisten kanssa, joten oikein mielelläni en senkään kanssa jaksanut tehdä päivityksiä.