Nokia C7:n toimitukset alkoivat

7
Matti Robinson

Nokia C7:n toimitukset alkoivat
Vajaa kuukausi sitten Nokia World -tapahtumassa julkistettu Nokia C7 on lähtenyt myyntiin eri puolilla maailmaa. Ensimmäiset asiakkaat saavat puhelimen pian kätösiinsä, mutta suomalaisten kauppojen hyllyiltä laitetta ei vielä myydä. Nokian toinen Symbian^3-käyttöjärjestelmää pyörittävä laite saapuu suomalaisillekin joulumarkkinoille.

Tyylikkääseen ruostumattomaan teräkseen paketoitu kosketusnäyttölaite voidaan laskea Nokia N8:n pikkuveljeksi. C7:n ominaisuuksiin kuuluvat 3,5 tuuman kapasitiivinen AMOLED-kosketusnäyttö, 8 megapikselin kamera, 8 gigatavua tallenustilaa, WLAN, Bluetooth, GPS ja microSD-muistikorttipaikka. Puheaikaa Nokia ilmoittaa puhelimelle 9,5 tuntia ja valmiusaikaa 648 tuntia.

Nokia C7:n arvioitu veroton myyntihinta on 335 euroa, mutta Nokian verkkokaupassa laitteen verollinen ennakkotilaushinta on tällä hetkellä 439 euroa.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Honor Magic V3 – hinta laskenut -38%

Honor Magic V3
799 € DNA
1252 € Hobby Hall
1290 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1290 €

Motorola Edge 50 Ultra – hinta laskenut -34%

Motorola Edge 50 Ultra
661 € Hobby Hall
999 € Proshop
999 € Power

Alin hinta viikko sitten: 999 €

Samsung Galaxy S25+ – hinta laskenut -33%

Samsung Galaxy S25+
599 € DNA
899 € Proshop
929 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 899 €

OnePlus 13 – hinta laskenut -33%

OnePlus 13
399 € DNA
799 € Verkkokauppa.com
799 € Power

Alin hinta viikko sitten: 599 €

Kommentit (7)

kikuu
kikuu

2

Houkuttaa näissä Nokian uusissa puhelimissa eniten kamera. Onkohan missään puolueetonta vertailua N8 ja jonkun muun luurin kamerasta?

Vastaa
hyvi
hyvi

5

Kellään tietoa tappaako/sulkeeko punaista nappia painaessa käynnissä olevan sovelluksen vai heittääkö ohjelman vaan tausta-ajoon? Ja ei kai vaan epäloogisesti jätä vain joitakin ohjelmia tausta-ajoon kuten S^1:ssä?

Vastaa
justme321
justme321

6

Toimii varmaankin samoin kuin vanhemmassa symbianissa tuo punainen luuri. Eli se sammuttaa käynnissä olevan sovelluksen ellei sovellusta ole erikseen ohjelmoitu jäämään taustalle punaista luuria painettaessa.

Vastaa
Ergopad
Ergopad

7

Ja pitkä punainen luurin painallus katkaisee verkkoyhteydet. Ja saahan tähän vaihdettua akunkin ihan normaalisti.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.