Googlen Nexus Two -älypuhelimeen ensimmäisenä Android 2.3

4
Manu Pitkänen

Googlen Nexus Two -älypuhelimeen ensimmäisenä Android 2.3
Viime aikoina verkossa on kiertänyt paljon huhuja koskien Googlen seuraavaa puhelinta. Nyt Nexus Onen seuraajasta, Nexus Twosta, tiedetään sen verran, että puhelin on ensimmäinen Android 2.3 -käyttöjärjestelmää hyödyntävä laite.

Samsung tulee valmistamaan Nexus Two -älypuhelimen, joka julkaistaan virallisesti 8. marraskuuta New Yorkin Times Squarella. Puhelimessa on neljän tuuman Super AMOLED -näyttö, 1,2 gigahertsin taajuudella tikittävä prosessori, viiden megapikselin kamera sekä edessä toinen 1,3 megapikselin kamera Google Talk -videopuheluita varten. Sisäistä tallennustilaa on 16 gigatavua ja keskusmuistia on 512 megatavua.

Googlen ensimmäistä älypuhelinta, Nexus Onea, voidaan pitää pettymyksenä sillä sen saatavuus oli heikko ja sen myyntiluvut olivat pettymys useimmille alaa seuranneille. Googlen odotukset lienevätkin selkeästi korkeammalla tulevan Nexus Two -puhelimen suhteen.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 9 Pro – hinta laskenut -49%

Google Pixel 9 Pro
589 € Elisa
969 € Verkkokauppa.com
1149 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1149 €

Motorola ThinkPhone 25 – hinta laskenut -40%

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -36%

Samsung Galaxy A16 (5G)
109 € Mobiilipiste.fi
169 € Power
169 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Motorola Edge 50 Fusion – hinta laskenut -30%

Motorola Edge 50 Fusion
239 € Proshop
279 € Hobby Hall
399 € Power

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Kommentit (4)

dRD
dRD

4

Viiden aikaan aamuyöllä uutisten kirjoittaminen aiheuttaa aina pientä aivopierua kirjoitusasuun. Korjasin Manun puolesta kielioppia hieman.

Itse uutiseen viitaten, pakko sanoa, että Googlen taktiikka Nexus Onen jakelun suhteen oli aika täydellisen epäonnistunut. Kenties tällä kertaa launch menee paremmin ja hommaavat operaattorikumppanit valmiiksi kaikista tärkeimmistä maista ja huolehtivat jakeluputkesta muissakin maissa (tosiasia kuitenkin on, että valtaosassa maailman maista -- etenkin USAssa -- operaattorien valikoima muodostaa 99% kaikesta puhelinmyynnistä).

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.