FreeMarketplace osaa siis poistaa Windows Phone 7 Marketplacen käyttämät kopiointisuojausmenetelmä sovelluksista, jolloin niitä voi levittää luvattomasti eteenpäin esim. P2P-verkkojen kautta. Windows Phone Centralin mukaan Windows-käyttöjärjestelmällä toimiva FreeMarketplace ei tule julkiseen jakeluun, mutta vastaavan ohjelman tekeminen ei tiettävästi vaadi suurta panostusta, sillä FreeMarketplace toteutettiin kuudessa tunnissa yhden ohjelmistokehittäjän toimesta.
Windows Phone 7 Marketplacen DRM-suojauksien heikko taso ei tule kaikille suurena yllätyksenä, vaan osa kehittäjistä on vaatinut parempia suojausmenetelmiä jo pidemmän aikaa.
Microsoft ei toistaiseksi kommentoinut asiaa, mutta se on tietoinen kauppapaikkansa ongelmista.
Alla FreeMarketplacen toimintaa esittelevä video

Kommentit (2)
Ei varmasti lämmitä noin leväperäinen toiminta kehittäjän mieltä. Toivottavasti ei vähennä innostusta sovelluksien koodaamiseen winukka alustalle.
Jos täytyy valita paskin firma omaa julkisuuskuvansa käsittelyyn niin Microsoft on aika vahvoilla. En sano, että Nokiakaan jäisi kauhean kauaksi, taitaisi olla tasapeli.
Microsoft alkaa olla mennyttä kamaa. Kaikki osaavat koodarit ovat jo jättäneet uppoavan aluksen. Mitään tämän laadukkaampia tuotteita ei ole odotettavissa.
Pääsemme vihdoin eroon monopolista.