Videolla nopeampi Windows Phone 7

3
Kaarlo Räihä

Videolla nopeampi Windows Phone 7
Microsoftin Windows Phone 7 -ohjelmistoalusta on saamassa lähiviikkojen aikana ensimmäisen suuremman ohjelmistopäivityksen, joka tuo mukanaan mm. kaivatun leikkaa/liitä-tuen. Uusien ominaisuuksien lisäksi uusi ohjelmisto parantaa selvästi myös puhelimen suorituskykyä, joka näkyy erityisesti sovellusten latausajoissa.

AnandTech-sivusto on julkaissut tulevasta ja nykyisestä ohjelmistosta vertailuvideon, jossa näkyy selvästi puhelimen nopeutuminen sovelluksia käynnistäessä. Vertailuvideolla käytössä on Samsungin Taylor-puhelin, mutta Microsoftin mukaan kaikki Windows Phone 7 -puhelimet kokevat vastaavaan nopeutuksen.

Microsoftin mukaan nopeutuminen on seurausta muistinhallintaan tehdyistä muutoksista. Tästä hyötyvät erityisesti ne sovellukset, jotka lataavat käynnistymisen yhteydessä paljon tietoa puhelimen muistikortilta RAM-muistiin. Esim. suosittu Bejweled-peli käynnistyy tulevassa Windows Phone 7 -ohjelmistossa noin 16 sekuntia nopeammin kuin nykyisessä ohjelmistossa.



Uusi ohjelmisto ei kuitenkaan tuo Microsoftin edustajan mukaan suuria muutoksia esim. selaimen Javascript-suorituskykyyn, joten tältä osin parantamisen varaa jää edelleen.

Alla itse video



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -35%

Motorola Moto G06 Power
109 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 166 €

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -30%

Apple iPhone 16 Pro
877 € iPhonetalo
1259 € Proshop
1259 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Sony Xperia 1 VI – hinta laskenut -29%

Sony Xperia 1 VI
997 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1399 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy A16 (5G)
95 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentit (3)

Grina
Grina

1

[Quote]Esim. suosittu Bejweled-peli käynnistyy tulevassa Windows Phone 7 -ohjelmistossa noin 16 sekuntia nopeammin kuin nykyisessä ohjelmistossa.


Mahtaa olla nopea nykyisellään...

Vastaa
ArttuH5N1
ArttuH5N1

2

Ei nasaretin naulakauppa sentään. Kännyköiden pelit lataa kohta yhtä kauan kuin tietokoneella. Peli päälle -> käy vessassa -> peli ladattu.

Vastaa
ArttuH5N1
ArttuH5N1

3

@3 Ikävä kyllä, mutta onneksi itselle tärkeimmät pelit (miinaharava, pasianssi, Texas Hold'em ja Doodle Jump) latautuvat melko äkkiä/eivät oikeastaan lataa ollenkaan. Tuota NFS:iä kokeilin myös, ja jumalauta että latasi. Syynä voi olla myös puhelimen onnettoman alitehoinen prossu, Nokia N97 mini ;P

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.