Galaxy S:n tuleva Gingerbread-päivitys ilmaantui ladattavaksi

6
Kaarlo Räihä

Galaxy S:n tuleva Gingerbread-päivitys ilmaantui ladattavaksi
Samsungin erinomaisesti myynyt Galaxy S -älypuhelin on ennakkotietojen mukaan saamassa lähiaikoina oman Gingerbread-päivityksen, josta on nyt vuotanut ulos ensimmäinen versio.

Nettiin ilmaantunut paketti kantaa versionumeroa 2.3.2, joten kyseessä ei ole Gingerbreadin tuorein versio, joka on tällä hetkellä 2.3.3. Kuvankaappauksien perusteella käyttöliittymässä on muutamia eroja Samsungin uuteen Galaxy S II -puhelimeen verrattuna, joten nyt julkaistu versio ei todennäköisesti ole lopulta jakeluun tuleva päivitys.

Ongelmia julkaisussa on ainakin Android Marketin ja Swypen kanssa, joista kumpikaan ei tiettävästi toimi puhelimessa suoraan. Myös monet visuaaliset efektit ovat päivityksessä poissa käytöstä, joten silmäkarkkia kaipaaville päivitys ei sovellu.



Päivitystä testanneiden parissa erityistä kiitosta on saanut selain, joka nyt aiempaa vauhdikkaampi.

Vuotaneen päivityksen voi asentaa puhelimeen vain Odin-ohjelman avulla, joten Kiesin avulla sitä ei voi asentaa.

Alla päivitystä esittelevä video



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -35%

Motorola Moto G06 Power
109 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 166 €

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -30%

Apple iPhone 16 Pro
877 € iPhonetalo
1259 € Proshop
1259 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Sony Xperia 1 VI – hinta laskenut -29%

Sony Xperia 1 VI
997 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1399 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy A16 (5G)
95 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentit (6)

Malboro
Malboro

3

@2 Mielestäni tuota 2.2.1 on saanut ties jo kuinka kauan. Tai ainakin omassa puhelimessa se on ollut.

Saapi nähdä että päivittävätkö myös tuon TouchWizin. Eikös tuossa Galaxy S II ollut 4 versio tuosta?

Vastaa
Guarded
Guarded

4

Ilmeeni kun moni apple- ja nokiahomo on väittänyt minulle ettei gingerbreadia tule SGS:lle, vaikka heille selitin erittäin selkeästi kaikki syyt miksi samsung tuo sen aikanaan. Ilmeeni on veikeä :D

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.