Samsung Kies nyt myös Mac-käyttäjille

3
Teemu Laitila

Samsung Kies nyt myös Mac-käyttäjille
Samsungin puhelimen ja Applen tietokoneen omistajat saavat puhelimensa päivitettyä tulevaisuudessa helpommin, sillä Samsung on viimein julkaissut puhelimen hallintaan tarkoitetun Kies-sovelluksen Mac OS -käyttöjärjestelmälle.

Kiesin Mac-versio tarjoaa samat ominaisuudet kuin PC-versiokin, eli mahdolisuuden päivittää puhelimen käyttöjärjestelmää ja esimerkiksi hallita puhelimen multimediasisältöjä sekä tehdä varmuuskopioita. Mac-versio on aluksi yhteensopiva vain Galaxy S, Galaxy S 2 ja Galaxy Tab 7 -laitteiden kanssa, mutta tulevaisuudessa Kies tukee kaikkia Samsungin puhelimia.

Kiesin beta-vaiheessa olevan Mac-version voi ladata Samsungin sivuilta.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola ThinkPhone 25 – hinta laskenut -40%

Motorola Edge 50 Fusion – hinta laskenut -30%

Motorola Edge 50 Fusion
239 € Proshop
279 € Hobby Hall
399 € Power

Alin hinta viikko sitten: 399 €

Xiaomi 15T Pro – hinta laskenut -19%

Xiaomi 15T Pro
766 € Hobby Hall
849 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 949 €

Xiaomi Poco F7 – hinta laskenut -17%

Xiaomi Poco F7
409 € Proshop
424 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 507 €

Kommentit (3)

zordo
zordo

2

Voisi luulla, että tuo Linux-kääntö tulisi melkein tuon macin sivutuotteena. Toisaalta tuon OTA-tuen ilmaantumisen jälkeen ei tuota helvetistä kotoisin olevaa KIES:iä onneksi enää tarvitse mihinkään.
@2
Hyvin vaikeaa ymmärtää, että mistä teitä kaikkea uutta(linux jne.) pelkääviä sikiää näille uutta tekniikkaa käsitteleville forumeille. HTPC:ssä ja miniläppärissä pyörii Ubuntu loistavasti ihan maalaisjärkeä omaavan humanistinkin taidoilla. Lisäksi säästää aina sen 100€/tietokone.

Vastaa
ArttuH5N1
ArttuH5N1

3

Jes, nyt pääsee Macin omistajat myös k*semaan päivityksensä!

Ja Linux-tuki olisi ihan jees, tosin, kuten edellä mainittiin, luulisi tuen tulevan jo "sivutuotteena". Voi tosin olla, että Sampan päästä ei löydy halua tai "jaksamista" tähän.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.