Microsoft lupaa puolittaa älypuhelimien hinnat

3
Manu Pitkänen

Microsoft lupaa puolittaa älypuhelimien hinnat
Microsoftin Windows Phone -divisioonan johtaja Andrew Lees odottaa, että nykyisten älypuhelinten hinnat tulevat putoamaan rajusti ensi vuoteen mennessä. Hänen mukaansa Windows Phone 7 -tasoiset puhelimet voisivat maksaa vain 100–150 dollaria.

Uskomustaan hän perustelee elektronisten komponenttien yleisellä hinnanlaskulla sekä älypuhelinten viime vuosien hintojen laskulla. Vielä muutama vuosi sitten älypuhelimesta piti maksaa Leesin mukaan ainakin 400 dollaria, mutta jo nyt sellaisia saa parilla sadalla. Trendi tulee jatkumaan vielä seuraavinakin vuosina.

Leesiltä kysyttiin miten Microsoft aikoo lopettaa Windows Phonen kompuroinnin ja tekee siitä aiempaa vetovoimaisemman. Hänen mukaan yhtiön tähtäimessä on aiempaa edullisemmat älypuhelimet, hinnat voivat jopa puolittua. Tällöin potentiaaliset markkinat ovat aiempaa suuremmat, joten matalalla kyntänyt markkinaosuus lähtee Windows Phonen kohdalla nousuun.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -41%

Motorola Moto G06 Power
129 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 219 €

Honor Magic V3 – hinta laskenut -38%

Honor Magic V3
799 € DNA
1290 € Power
1299 € Prisma Verkkokauppa

Alin hinta viikko sitten: 1290 €

Samsung Galaxy S25+ – hinta laskenut -33%

Samsung Galaxy S25+
599 € DNA
899 € Proshop
899 € Power

Alin hinta viikko sitten: 899 €

Honor Magic7 Lite – hinta laskenut -31%

Honor Magic7 Lite
199 € DNA
276 € Proshop
287 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 287 €

Kommentit (3)

aj84
aj84

2

Eli samaa gagaa luvassa kuin ennenkin. Nokia aikoo siis pysyä lelu valmistajana. Parilla sadalla kun ei kateta Uber rosterisia kuoria täynnä sitä paljon kuulutettua "huippu tekniikkaa"

Kyllä oli virhe tosiaan mennä MS (arkkiperkeleen) leipiin :/ Olisi edes pysynyt myymässä niitä halpis luureja.

Toki MS on niitä kuuluisia "lupausten" tekijöitä joiden puheella on totuuden kanssa yhtä paljon tekemistä kuin perseellä ja perämoottorilla !

Vastaa
ArttuH5N1
ArttuH5N1

3

Mielenkiintoinen uutinen. Minulle kyllä riittää, jos älypuhelinten (melko laaja käsite), hinnan tippuminen jatkaa edes samalla tasolla. Mutta tietysti toivon Leesin pitävän sanansa :D

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.