Microsoft muutti Windows Phonen laitteistovaatimuksia

2
Manu Pitkänen

Microsoft muutti Windows Phonen laitteistovaatimuksia
Microsoft on keventänyt Windows Phone -mobiilikäyttöjärjestelmän laitteistovaatimuksia. Uusittujen vaatimusten myötä puhelinvalmistajien ei tarvitse lisätä kameraa puhelimeen.

Muutokset tehtiin jo 23. syyskuuta, mutta median tietoon ne ovat kantautuneet vasta nyt. Microsoft ei vaadi Windows Phone -puhelimista enää etu- tai pääkameraa. Kevennysten taustoista ei tiedetä, mutta joidenkin väitteiden mukaan tarkoituksena olisi tuoda markkinoille erittäin edullisia Windows Phone -puhelimia tai laitteita, jotka eivät kuulu älypuhelimiin.

Sovelluskehittäjien kannalta tilanne on hieman ikävä. He eivät voi enää olla täysin varmoja siitä, että heidän kameraa hyödyntävät sovellukset toimivat kaikissa Windows Phone -laitteissa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy A16 (4G) – hinta laskenut -23%

Samsung Galaxy A16 (4G)
99 € Gigantti
124 € Hobby Hall
129 € Veikon Kone

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Oppo Reno 14 – hinta laskenut -20%

Google Pixel 9 – hinta laskenut -18%

Google Pixel 9
399 € DNA
589 € Elisa
789 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 489 €

Google Pixel 9 Pro XL – hinta laskenut -17%

Google Pixel 9 Pro XL
599 € DNA
726 € Hobby Hall
949 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 725 €

Kommentit (2)

ep_
ep_

1

Eihän tuo niin negatiivinen asia softakehittäjän kannalta ole kuin uutisessa saadaan vaikuttamaan.

Uutisessa lähtökohtana on se että nuo kamerattomat WP laitteet valtaavat kamerallisten WP-laitteiden osuuksia (A). Eikös lähtökohtana pitäisi olla että sovellus löytää tiensä niihin kamerallisiin laitteisiin ja jos sovellus sen mahdollistaa niin myös kamerattomiin (B). Eli ettei kamerattomat vie kamerallisten osuuksia vaan ovat asia erikseen. Ei A-B vaan A+B.

Vastaa
ArttuH5N1
ArttuH5N1

2

No enpä kyllä pidä tuota sovelluskehittäjien harmia tässä kovin suurena kompastuskivenä. Kuvittelisin tuon "kamera on aivan ehdottoman pakko olla"-sovellusten määrän aika pieneksi.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.