Kännyköiden määrä kasvaa vauhdillla Pohjois-Koreassa

3
Teemu Laitila

Kännyköiden määrä kasvaa vauhdillla Pohjois-Koreassa
Suljetussa Pohjois-Koreassa kännyköiden käyttö on yleistynyt huimaa vauhtia sen jälkeen, kun valtio salli niiden omistamisen vajaa neljä vuotta sitten. Pohjois-Koreassa odotetaan miljoonan käyttäjän rajan rikkoutuvan vuoden loppuun mennessä, raportoi uutistoimisto Reuters.

Ennen kännyköiden vapautumista matkapuhelimen omistamisesta saattoi joutua vankileirille tai pahimmillaan teloitettavaksi. Egyptiläisen Orascomin hallituksen valvonnassa rakentama 3G-verkko on kuitenkin kasvattanut käyttäjämääriään huimasti. Verkon käyttäjämäärä on kasvanut vain kahdessa vuodessa 70 000 käyttäjästä aina 800 000 saakka. Nykyään kännykät ovat erittäin suosittuja erityisesti 20 - 30 vuotiaiden keskuudessa.

Silti kännyköiden määrän kasvaminen ei ole parantanut tiukasti eristäytyneen maan kansalaisten mahdollisuutta saada tietoa ulkomaailmasta. Maan 3G-verkkoon ei voi nimittäin soittaa ulkomailta eikä Pohjois-Korean verkosta voi soittaa ulospäin. Myöskään internet-liikennettä ei sallita.



Vaikka verkko kattaa noin 94 prosenttia asukkaista, se peittää vain 14 prosenttia koko maan pinta-alasta. Verkko toimii käytännössä ainoastaan maan pääkaupungissa Pjongjangissa, jossa kansalaiset ovat hallituksen jatkuvan valvonnan alaisina.

Puhelinten korkeat hinnat suhteessa keskimääräisiin palkkoihin pitävät kännykät lähinnä paremmin toimeentulevan kansanosan käytössä. Puhelinten hinnat ovat noin 350 dollarin eli 250 euron tietämillä, kun keskimääräinen kuukausiansio on vain 15 dollaria.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Samsung Galaxy Z Fold6 – hinta laskenut -29%

Samsung Galaxy Z Fold6
1495 € CDON
1553 € Hobby Hall
2099 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 2099 €

Motorola Edge 50 – hinta laskenut -25%

Motorola Edge 50
292 € CDON
393 € Hobby Hall
594 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 389 €

Motorola Moto G15 – hinta laskenut -22%

Motorola Moto G15
55 € CDON
70 € Tekniikkaosat
99 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 69 €

Motorola Moto G55 – hinta laskenut -22%

Motorola Moto G55
150 € Lenovo
184 € CDON
229 € Clas Ohlson

Alin hinta viikko sitten: 192 €

Kommentit (3)

mcmopo
mcmopo

1

Eikö tuossa vaiheessa kun netti on kielletty olisi kannattavampaa rakentaa pelkkä 2G verkko? Olisi myös kiva tietää mitä malleja tuolla myydään tuohon hintaan.

Vastaa
ArttuH5N1
ArttuH5N1

3

@4 Itseänikin kiinnostaa kyllä suuresti nähdä P-Korea vielä "suljettuna". Kuin Orwellilainen teemapuisto.

Tosin uskon kyllä vahvasti, että uuden tekniikan ja tiedon lisääntyessä (vääjäämättömästi), käy "arabikeväät". Kiinassahan jatkuvasti vaaditaan vapauksia, enenevissä määrin. Todennäköisesti Kiina ehtii kääntää kelkkansa ennen kuin P-Korea, jolloin raukkaparat jäävät yksin.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.