Google aikoo kehittää kilpailijan Sirille?

1
Manu Pitkänen

Google aikoo kehittää kilpailijan Sirille?
Google on ostanut ohjelmistoyhtiö Clever Sensen, joka kehittää Alfrediksi kutsuttua henkilökohtaista avustajaa mobiililaitteille.

Kaupan arvioidaan tarkoittavan käytännössä sitä, että Google integroi tulevaisuudessa parannetun version Alfredista Androidiin samaan tapaa kuin Apple teki Sirin ja iPhone 4S:n kohdalla. Alfred on ilmainen mobiilisovellus, jonka voi asentaa Android- ja iOS-laitteille.

Toimintojen suhteen siinä on paljon samaa kuin Sirissä, vaikka se ei olekaan yhtä monipuolinen. Sen toiminnot keskittyvät lähinnä ravintoloiden ja muiden vastaavien paikallisten palveluiden ympärille. Googlen hoteissa Alfrediin on kuitenkin mahdollista tehdä paljon parannuksia ja uudistuksia sekä integroida se tiiviisti Googlen nykyisiin palveluihin. Aiemmin tänä vuonna Google osti ravintola-arvosteluihin keskittyneen Zagatin.



Ajan myötä Alfred oppii tunnistamaan käyttäjänsä mieltymyksiä ja siitä kehittyy kokoajan henkilökohtaisempi avustaja.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 – hinta laskenut -34%

Motorola Moto G06
99 € DNA
139 € Proshop
149 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 149 €

Xiaomi Redmi Note 15 Pro+ – hinta laskenut -29%

Xiaomi Redmi Note 15 Pro+
399 € Proshop
499 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 701 €

Samsung Galaxy S25 – hinta laskenut -25%

Samsung Galaxy S25
599 € Elisa
599 € Mobiilipiste.fi
649 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 803 €

Oppo A6x (5G) – hinta laskenut -20%

Oppo A6x (5G)
199 € Veikon Kone
199 € Power
199 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 249 €

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.