Samsung oli älypuhelimissa maailman suurin viime vuonna

2
Manu Pitkänen

Samsung oli älypuhelimissa maailman suurin viime vuonna
Samsung Electronics julkaisi tänään osavuosikatsauksensa. Korealaisen yrityksen puhelinbisnes jatkoi vahvaa kasvuaan.

Älypuhelimia myytiin viimeisen kvartaalin aikana 30 prosenttia enemmän kuin viime vuonna. Nokian myynti tippui samaan aikaan yhtä paljon. Samsung ei raportoinut tarkkoja toimituslukuja, joten joudumme turvautumaan ulkopuolisiin arvioihin. Wall Street Journalin mukaan älypuhelimia toimitettiin noin 35 miljoonaa kappaletta. IHS iSuppli arvioi toimitusten olleen 36 miljoonaa.

Samsung jäi tämän perusteella hieman jälkeen Applen joulumyynnistä (37 miljoonaa), mutta koko vuoden toimituksissa Samsung vei voiton. Samsung oli viime vuoden toimitusten osalta maailman suurin älypuhelinvalmistaja. Ero Appleen ei ole kuitenkaan suuri.



Samsungin mobiilipuolella menee lujaa, sillä sen osuus Samsung Electronicsin koko vuoden liikevaihdosta on jo kolmannes. Liikevoitto kasvoi viime vuoden aikana jopa 90 prosenttia. Kasvun odotetaan jatkuvan tämän vuoden aikana. Samsung on uhonnut nousevansa tämän vuoden aikana Nokian ohi maailman suurimmaksi puhelinvalmistajaksi.

Samsung arvioi halpojen älypuhelimien ja tablettien kysynnän kasvavan tänä vuonna.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola razr 50 Ultra – hinta laskenut -43%

Motorola razr 50 Ultra
684 € CDON
1199 € Verkkokauppa.com
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1199 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -35%

Motorola Moto G06 Power
109 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 165 €

Samsung Galaxy S24+ – hinta laskenut -31%

Samsung Galaxy S24+
595 € CDON
951 € Hobby Hall
1199 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 866 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy A16 (5G)
95 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentit (2)

wizzy365
wizzy365

1

Ericsson teki oliko se vuonna 2000 maailman ensimmäisen älypuhelimen.
Ne määritti sen että laittoin prosessorin puhelimeen, eli puhelimella voi tehdää muutakin kun soittaa.
Niillä määritelmillä niin nokia myi 113 miljoonaa puhelinta ja samsung 95 miljoonaa puhelinta.

Kuka määrittää älypuhelimen? Alan tekijät tai pörssissä olevat analyytikot jotka tekee työtä oman palkkansa edestä?

Afterdawn olen aina näkenyt tekniikan alan blogia? Tuskin soitatte taloussanomille ja kysytte niitten mielipidettä kun teettearvostelun seuraavasta puhelimesta?

Mutta, mutta blogeissahan kirjoitetaan mielipiteistä eikä tarvi mitenkään olla faktaa.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.