Intel ja Orange julkaisevat yhdessä Medfield-älypuhelimen

1
Panu Roivas

Intel ja Orange julkaisevat yhdessä Medfield-älypuhelimen
Intel on hyvää vauhtia tuomassa markkinoille omaa Medfield-järjestelmäpiiriään, jota tullaan näkemään muun muassa Motorolan ja Lenovon älypuhelimissa. Uusimpana tempauksena Intel on kuitenkin päättänyt julkaista oman referenssipuhelimensa suoraan asiakkaille ranskalaisen teleoperaattori Orangen avulla. Asiasta uutisoi Anandtech.

Intelin nykyisistä partnereista Lenovo on jo kertonut julkaisevansa Kiinan markkinoille K800-älypuhelimen, ja Motorola on myös luvannut julkaista Intelin piireillä varustettuja puhelimia myöhemmin tänä vuonna, mutta ei ole tarkentanut asiaa enempää.

Intel on nyt lähtenyt Orangen kanssa yhteistyöhön tuodakseen markkinoille sen oman näkemyksen Medfield-älypuhelimesta ilman erillisiä välikäsiä. Intelin ensimmäisessä omassa älypuhelimessa käytetään Atom Z2460 SoC-järjestelmäpiiriä, joka on ensimmäinen tulevista Medfield-piireistä. Referenssimallin (FFRD, Form Factor Reference Design) älypuhelin kehitettiin Intelin uudessa Mobile and Communications Group -yksikössä, jota johtaa Applella ja Palmilla työskennellyt Mike Bell. Bellin mukaan he halusivat osoittaa uudella referenssimallilla Medfieldin toimivuutta potentiaalisille asiakkaille, eli muille puhelinvalmistajille. Näillä näkymin Intel ei siis ole lähtemässä kunnolla kilpailemaan laitevalmistajien kanssa älypuhelinmarkkinoista, vaan haluaa pikemminkin mainostaa alustaansa ja kasvattaa markkinapotentiaaliaan.




Uusi FFRD on Intelin mukaan riittävän hiottu, että se voi myydä puhelinta suoraan kuluttajille, mutta Intel tarjoaa myös mahdollisuutta muokata referenssimalliaan vapaasti asiakkaan omien tarpeiden mukaan, mikä tehnee siitä houkuttelevan Orangen kaltaiselle operaattorille, jolla on tarvittavat resurssit ja halu julkaista puhelin omalla brändillään.

Orangen puhelimessa on 4" 1024x600 näyttö, 16 Gt muistia, ja se on varustettu HDMI-liitännällä. Paksuutta puhelimella on 9,99 mm ja painoa 117g. Puhelin julkaistaan Android Gingerbreadilla, mutta se päivitetään "pian" Ice Cream Sandwidchiin. Anandtech uskoo puhelimen keskittyvän Euroopan ja Aasian markkinoille, jossa sen ei tarvitsisi kilpailla yhtä kovasti Applen iPhonen kanssa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 9a – hinta laskenut -30%

Google Pixel 9a
349 € Gigantti
349 € Power
549 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Honor Magic V5 – hinta laskenut -26%

Honor Magic V5
1299 € DNA
1749 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 1749 €

Samsung Galaxy S25+ – hinta laskenut -25%

Samsung Galaxy S25+
867 € Power
869 € Proshop
1159 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 1159 €

Motorola Moto G86 Power – hinta laskenut -20%

Motorola Moto G86 Power
295 € Gigantti
369 € Power
453 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 369 €

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.