Maailman suurin älypuhelinmarkkina avautumassa Nokian Lumia-puhelimelle?

Manu Pitkänen

Maailman suurin älypuhelinmarkkina avautumassa Nokian Lumia-puhelimelle?
China Mobilen johtaja Pan Zhiyong on vahvistanut, että maailman suurin teleoperaattori aikoo tuoda pian myyntiin TD-SCDMA-teknologiaan pohjautuvan Windows Phone -puhelimen.

Puhelimen merkkiä tai mallia ei paljastettu, mutta Nokian Lumiaa on pidetty vahvimpana ehdokkaana. Nokia vahvisti aiemmin viime vuonna kehittävänsä Kiinan markkinoille soveltuvaa Windows Phone -puhelinta ja Nokia-pomo Colin Giles vahvisti sen saapuvan lähitulevaisuudessa. China Mobilella on 655 miljoonaa asiakasta.

Nokia ei ole ainoa Windows Phone -valmistaja, jonka fokuksessa Kiina on. Maailman suurimmalle älypuhelinmarkkinalle on jo ehättänyt HTC, joka aloitti Kiinan ensimmäisen Windows Phone Tango -puhelimen myynnin (HTC Triumph).


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Google Pixel 9 Pro – hinta laskenut -29%

Xiaomi Poco F6 Pro – hinta laskenut -22%

Xiaomi Poco F6 Pro
563 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 715 €

Oppo Reno 14 – hinta laskenut -20%

Oppo Reno 14
399 € Power

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Nothing Phone (3a) – hinta laskenut -17%

Nothing Phone (3a)
299 € Gigantti
299 € Elisa
339 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 359 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.