DRM-vika korruptoi App Storen sovelluksia

1
Manu Pitkänen

DRM-vika korruptoi App Storen sovelluksia
Apple on korjannut ongelman, joka aiheutti joidenkin App Store -sovelluskaupan kautta hankittujen sovellusten kaatumisen niiden ensikäynnistymisen yhteydessä. Applen mukaan ongelma johtui DRM-koodia tuottavassa palvelimessa olleesta viasta, joka ulottui iOS-sovellusten lisäksi Mac-sovelluksiin.

Ongelma on saatu jo korjattua ja Applen mukaan sen ei pitäisi enää uusiutua. Vian aikana hankitun sovelluksen voi ladata uudelleen itselleen. Hankaluudet koskettivat muiden muassa Angry Birds Space-, Yahoo! Search-, Google Reader- ja Instapaper-ohjelmia.

Applen mukaan hankaluuksia syntyi hyvin harvalle. Ohjelmien lukumäärän perusteella ongelma oli kuitenkin melko yleinen. Instapaperin kehittäjä luetteloi yli sata korruptoitunutta sovellusta, kunnes kyllästyi uusien ohjelmien lisäämiseen.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -35%

Motorola Moto G06 Power
109 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 166 €

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -30%

Apple iPhone 16 Pro
877 € iPhonetalo
1259 € Proshop
1259 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Sony Xperia 1 VI – hinta laskenut -29%

Sony Xperia 1 VI
997 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1399 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy A16 (5G)
95 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.