Ohjelmistojätin tuotejohtaja Petr Bobekin totesi Tshekissä pidetyssä tilaisuudessa, että Officen Android- ja iOS-versiost julkaistaan ensi vuoden maaliskuussa. Asiasta uutisoi INHED-verkkosivusto. Asian vahvisti toisesta lähteestä The Verge, jonka mukaan Office tulisi myös Windows Phonelle ja Symbianille (/Nokia OS:lle), joille löytyy jo nyt Office Mobile.
Aiemmin on huhuttu, että Microsoft kehittäisi iPad-versiota Officesta. Microsoft ei suostu vielä kommentoimaan Officen iOS- ja Android-versioihin liittyviä tietoja julkisesti.
Microsoft julkaisee Office 2013:n yritysasiakkaille joulukuussa ja kuluttaja-asiakkaille helmikuussa 2013.
Kommentit (8)
No eihän tuo microsofti nyt niin paha ole. Kuinkas paljon ohjelmia Apple porttaa Windows-alustoille? ;-)
Safarin ja iTunesin verran ainakin =) Heh. Kumpaakaan en suostuisi ottamaan omalle koneelleni.
Ei pidä paikkaansa. Tuo Tsekin tyypin höpinät korjattiin jo.
Seuraavana M$ tarjoaa Nokia kartat Androidille ja iOS:lle :P
@4: Nokia itse tarjoaa jo. Tosin selainemuotoisena. Play Storesta löytyy kyllä epävirallinen sovelluskin.
eihän tässä ole mitään järkeä....
No johan.. en kyllä usko tapahtumaan sillä enemmänhän tuosta olisi MS:lle ahaittaa kuin hyötyä. Nykyisellään on vielä joku urpo olemassa, joka luulee ettei Officea voi korvata mitenkään missäämn olosuhteissa. Mikäli ihka oikea MSOffice tulisi muillekin alustoille niin millä ihmeellä ne meinaisi myydä enää WP roskaa, kun ei ole enää valtin valttia..
Nykyäänkin on jo erittäin hyviä Toimistosoftapaketteja mobiililaitteille ja en usko että nämä perinteiset tekijät tulevat pärjäämään sillä saralla. Voin esimerkiksi veikata että MS ei toisi pilvitallennusmahdollisuuksia (esim GoogleDrive) mukaan mikä tekisi jo itsessään niiden viritelmän puutteelliseksi muihin verrattuna, joissa voi käyttää lähes kaikkia palveluita, mikä nyt sattuu kenelläkin olemaan käytössä..
Nokia kartathan tosiaan on jo myös Androidille, mutta ei tietenkään Navigoinnilla. Tosin Googlen oma Navigointi pelaa jo kohtuudella (on kyllä vielä parannettavaa). Hienosti toimi tuo Nokia kartat sovellus Androidissa (eli käsittääkseni on melkolailla vain se nettisivu sovelluksena).
Otsikointi aiheesta ei pidä ihan paikkaansa koska koko officea EI tulla näkemään käpäläkoneissa. Ei ole yllätys että se monille oleellisin työkalu kannettaviin laitteisiin eli Outlook tullaan taatusti jättämään pois.