Nokia sulkee epävirallisia ohjelmistoja tarjoavan järjestelmänsä

Teemu Laitila

Nokia sulkee epävirallisia ohjelmistoja tarjoavan järjestelmänsä
Nokia aikoo sulkea Navifirm-järjestelmän käyttäjiltä tammikuun loppuun mennessä. Navifirm-hakemistossa on ollut ladattavissa suuri joukko puhelimen ohjelmistoja aina vanhemmista Symbian-malleista uusiin Windows Phone -puhelimiin.

Palvelu ei kuitenkaan poistu käytöstä kokonaan, vaan siihen pääsee käsiksi vielä tulevaisuudessakin Nokia Online -tunnuksilla. Peruskäyttäjät kuitenkin joutuvat tulevaisuudessa odottamaan ohjelmistopäivitysten virallisia versioita.

Nokia ei ole perustellut päätöstä palvelun sulkemisesta tarkemmin. Navifirmin kautta on kuitenkin levitetty esimerkiksi ensimmäisen sukupolven Lumia-puhelimille tarkoitettua Windows Phone 7.8 -päivitystä, joka on saanut ehkä yllättävänkin suuren suosion. Toisaalta Navifirm on aina ollut ainutlaatuinen palvelu. Harva valmistaja tarjoaa virallista pääsyä lähes kaikkiin yhtiön puhelimille ikinä julkaistuihin ohjelmistoihin kätevässä ja helppokäyttöisessä muodossa.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi Redmi 15 (4G) – hinta laskenut -32%

Xiaomi Redmi 15 (4G)
115 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 169 €

Google Pixel 9 Pro – hinta laskenut -29%

Google Pixel 9 Pro
599 € DNA
1149 € Verkkokauppa.com
1149 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 843 €

Xiaomi Poco F6 Pro – hinta laskenut -22%

Xiaomi Poco F6 Pro
559 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 715 €

Oppo Reno 14 – hinta laskenut -20%

Oppo Reno 14
399 € Power

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.