Kaksi entistä HTC-pomoa perustivat oman puhelin-startupin

1
Teemu Laitila

Kaksi entistä HTC-pomoa perustivat oman puhelin-startupin
Vaikka älypuhelinmarkkinat ovat voimakkaasti jakautuneet Applen ja Samsungin osuuteen ja muille jääviin murusiin, niin pienilläkin yrittäjillä riittää toivoa oman osuutensa valtaamisesta.

Kaksi entistä HTC-pomoa on päättänyt perustaa uuden puhelimia valmistavan yrityksen, jonka päämarkkina-alueena tulisi olemaan Eurooppa. Uuden yrityksen nimi on Kazam ja sen taustalla ovat entinen HTC:n myyntipäällikkö Michael Coombes sekä HTC:n Englannin markkinoinnista vastannut James Atkins. Kazam pyrkii erottautumaan kilpailijoistaan "designilla, laitteistolla sekä intuitiivisella tekniikalla, jonka käyttöä helpottaa parannettu asiakaspalvelu".

Vaikka teesit kuulostavat hyvältä, tulokkaalla on pitkä matka edessään. Perustajat kuitenkin uskovat, että nyt älypuhelinmarkkinoilla on tilaa haastajille. Yhtiö aikoo keskittyä tarjoamaan asiakkailleen hyvän käyttökokemuksen, joka ei lopu puhelimen ostamiseen, vaan käyttäjälle tarjotaan palvelua pidempään. Koska käyttöjärjestelmäpäivitykset ovat (ainakin yleensä) ihan perusjuttu puhelinalalla, Kazamilla on mielessään ilmeisesti jotain suurempaa, josta yhtiö ei vielä kerro tarkemmin.



Itse asiassa lähes kaikki tiedot tulevista puhelimista ovat vielä hämärän peitossa. Käyttöjärjestelmänä on oletettavasti Android ja ensimmäisiä puhelimia luvataan markkinoille vielä tämän vuoden aikana.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Nothing Phone (2) – hinta laskenut -36%

Samsung Galaxy A05s – hinta laskenut -30%

Samsung Galaxy A05s
69 € Gigantti
69 € DNA
79 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 99 €

Google Pixel 9a – hinta laskenut -28%

Google Pixel 9a
399 € Verkkokauppa.com
399 € Gigantti
399 € Elisa

Alin hinta viikko sitten: 551 €

Realme GT 6 – hinta laskenut -27%

Realme GT 6
437 € CDON
599 € Hobby Hall
643 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 599 €

Kommentit (1)

Aloc
Aloc

1

Eivät sitten surkeampaa nimeä keksineet. Kuulostaa jo valmiiksi huijaukselta. Onnea vaan jo valmiiksi vaikeille markkinoille.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.