Huawei jatkaa kasvuaan, nappasi entisen Nokia-pomon

Teemu Laitila

Huawei jatkaa kasvuaan, nappasi entisen Nokia-pomon
Aiemmin Nokian myyntipäällikkönä työskennellyt ja myös yhtiön johtoryhmään kuulunut Colin Giles on nimitetty Huawein kuluttajamyynnin ja markkinoinnin johtajaksi. Gilesilla on Nokialta 20 vuoden kokemus liittyen erityisesti Aasian alueeseen.

Giles jätti Nokian viime vuoden huhtikuussa yhtiön julkaistua masentavat ensimmäisen neljänneksen tulokset. Vuosi sitten Giles kertoi Nokialta lähdön syyksi halun olla lähempänä perhettään, mutta Nokia teki samalla myös isoja muutoksia myyntiorganisaatioonsa.

Huawei on päättäväisesti pyrkinyt kasvattamaan markkinaosuuttaan myös läntisillä markkinoilla ja karistamaan yltään halpavalmistajan viittaa. Yhtiö on noussut nopeasti kolmanneksi suurimmaksi Android-valmistajaksi seuraten tiiviisti toisena olevaa LG:tä. Tämän vuoden ensimmäisen neljänneksen aikana Huawei toimitti 9,3 miljoonaa älypuhelinta, kun LG ylsi samassa ajassa 10 miljoonaan puhelimeen.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Edge 70 Fusion Power – hinta laskenut -29%

Motorola Edge 70 Fusion Power
389 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 549 €

Samsung Galaxy A16 (4G) – hinta laskenut -23%

Samsung Galaxy A16 (4G)
99 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Samsung Galaxy S25 Ultra – hinta laskenut -17%

Nothing Phone (3a) – hinta laskenut -17%

Nothing Phone (3a)
249 € DNA
299 € Verkkokauppa.com
299 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 299 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.