Huhu: Googlen laitemyynti laajenee Suomeen tänä vuonna

8
Manu Pitkänen

Huhu: Googlen laitemyynti laajenee Suomeen tänä vuonna
Googlen Play -kaupan laitemyynti laajenee Suomeen vielä tämän vuoden aikana, kertoo Android Police -verkkosivuston perustaja Artem Russakovskii Google+-tilinsä kautta. Samalla kauppa laajenee Norjaan ja mahdollisesti muihinkin maihin.

Laitemyynnin piti laajentua Italiaan samaan aikaan Suomen ja Norjan kanssa, mutta Russakovskiin mukaan asian etenivät Italian suhteen niin rivakasti että laitteita voitiin alkaa myydä maassa jo syyskuussa. Google avasi Play-kauppansa musiikkiosaston Suomessa tämän kuun alussa.

Playstä voi ostaa esimerkiksi Googlen Nexus-puhelimia sekä -tabletteja, Google Edition -älypuhelimia ja Chromebook-kannettavia. Myynnissä olevien laitteiden kirjo vaihtelee maittain. Play-kaupan laiteosasto on avattu tähän mennessä 11 maassa: Australia, Espanja, Etelä-Korea, Intia, Iso-Britannia, Italia, Japani, Kanada, Ranska, Saksa ja Yhdysvallat.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi Redmi Note 15 Pro+ – hinta laskenut -20%

Xiaomi Redmi Note 15 Pro+
400 € Hobby Hall
549 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Honor X5c Plus – hinta laskenut -20%

Honor X5c Plus
79 € Gigantti
79 € Power
79 € Mobiilipiste.fi

Alin hinta viikko sitten: 99 €

Motorola ThinkPhone 25 – hinta laskenut -19%

Xiaomi Redmi Note 15 Pro – hinta laskenut -18%

Xiaomi Redmi Note 15 Pro
260 € Hobby Hall
369 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 319 €

Kommentit (8)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.