Avaintekijä hyvää tulokseen oli vilkkaana käynyt puhelinmyynti. Applen iPhone-puhelimia toimitettiin kvartaalin aikana yhteensä 33,8 miljoonaa kappaletta, joka oli sekin ennätyksellisen kova lukema (hein-syyskuun kvartaaleja vertailtaessa). IPhone 5s ja 5c ehtivät olla myynnissä syyskuussa muutamia päiviä. IPad-toimitukset olivat suurin piirtein samalla tasolla kuin vuosi sitten (14,1 miljoonaa kappaletta). Mac-tietokoneita toimitettiin 4,6 miljoonaa kappaletta.
Applen arvion mukaan sen liikevaihto nousee loka-joulukuussa 55–58 miljardiin dollariin.
Samsungin liikevaihto samana heinä-syyskuussa oli 55 miljardia dollaria ja nettotulos oli 7,7 miljardia dollaria. Selvästi kovemmasta liikevaihdosta huolimatta korealaisyhtiö yltää nettotuloksessa Applen lukemiin.

Kommentit (7)
@1 myytyjen iPadien määrä on hyvin odotetun kaltainen, ei uusia iPadeja vuoteen ja syksylläkin tullut iPad 4 oli erittäin lievä päivitys.
Vastaa
Nyt on julkaistu uudet iPadit, ensi kvartaalilla näkee sitten sen miten iPadit todellisuudessa myy. Eli noustaanko sinne 20 miljoonan paikkeille missä on parhaimmillaan oltu.
No mut tänäänhän 'Ollin' pettymys vaihtuu mahdollisesti suureen riemuun, jos Nokia ois päässyt kaikilla Lumioillaan edes kolmannekseen parin iPhone-mallin myynnistä. Mutt tosin tuskin on päässyt edes siihen...
@5 ei se nyt kovin huono asia ole jos yksin ei pärjää 20:lle valmistajalle. Fakta on kuitenkin se, että Apple edelleen myy reippaasti eniten tabletteja sellaisellakin kvartaalilla kun edellisestä julkaisusta on vajaa vuosi ja uudet mallit ihan nurkan takana. Se olisi huono asia jos muut valmistajat myisi enemmän tabletteja, mutta kuten puhelimissakin. Apple myy valtavat määrät laitteita ja markkinaosuus silti laskee, mutta applehan ei markkinaosuuksista kilpaile sen todisti viimeistään iPhone 5C.
Tim myös sanoi, että iPadin myynti ylitti niiden odotukset. Tämähän oli paperilla se heikoin iPad kvartaali ja sitä se myös oli numeroissa, tosin pudotusta viimekvartaaliin ei paljoa tullut, viime kvartaalilla 14.6miljoonaa.
En nyt oikein ymmärrä miksi markkinaosuutta halutaan aina ylikorostaa. Edelleenkään markkinaosuudella ei sinänsä tee yhtään mitään, sillä ei saa juustoa leivän päälle, pahimmassa tapauksessa päin vastoin. Miettikää mikä on Porschen, BMW:n ja Renaultin markkinaosuus ja mikä on niiden kannattavuus ja tuotteiden laatu suhteessa toisiinsa.
Apple ei hae suurinta mahdollista markkinaosuutta, Apple haluaa tehdä parhaita laitteita ja myydä niitä hyvällä katteella. Jos se haluaisi myydä jotain satasen tabletteja, se tekisi ihan erilaisia tuotteita. Kyse ei ole siitä etteikö se osaisi, kyse on siitä, että se ei katso että sen kannattaa niin toimia.
iPadin osuus *käytöstä* ja asiakastyytyväisyys ovat ihan jotain muuta kuin mitä myyntilukujen suhteen voisi päätellä (siis jos kaikki satasen tabletit, jotka oikeasti eivät edes kilpaile samassa sarjassa, otetaan mukaan).
Apple teki yllättävän hyvän tuloksen neljänneksellä, jolla sillä oli lähes kautta linjan myynnissä vuoden vanhoja tuotteita (poikkeuksena Macbook Air ja viikon myynnissä olleet puhelimet). Tuolla oli hyviä graafeja tuloksesta:
http://techcrunch.com/2013/10/28/apple-4q13-earnings-charts/
Oma ennustukseni on, että joulukvartaali on myynniltään ennätyksellinen, tulosta saattaa hieman painaa että tuotteet ovat aikaisessa syklissä, mutta se korjaantuu kyllä aikanaan.
Ja kun ette tietenkään jaksa googalata niin kerron:
Renaultin markkinaosuus on noin 2x BMW:hen ja noin 18x Porscheen nähden. Renault on tappiolla vuositasolla noin pari miljardia, Porsche suunnilleen saman verran voitolla ja BMW:lla menee vieläkin paremmin.
"Samsungin liikevaihto samana heinä-syyskuussa oli 55 miljardia dollaria ja nettotulos oli 7,7 miljardia dollaria. Selvästi kovemmasta liikevaihdosta huolimatta korealaisyhtiö yltää nettotuloksessa Applen lukemiin. "
Tämän perusteella Samsungilla ei järin hyvin mene Appleen nähden, kun valmistavat/myyvät vielä pyykin ja astianpesukoneita, keittiön yleiskoneita, jääkaappeja, pakastimia, televisioita, kotiteatterijärjestelmiä, videotykkejä, tietokoneen näyttöjä, mikrohifi-järjestelmiä, dvd- ja blu-ray -soittimia yms..
Uutisen kannalta olisi saattanut olla merkittävämpää ilmoittaa Samsungin puolelta puhelimien, tablettien ja tietokoneiden myynti, kuin koko tulos. Jos ovat siis näitä edes ilmoittaneet. (mutta mistäpä noita tietämään erikseen tutkimatta, kun uutisesta puuttuu lähteet edes tekstiin upotettuna linkkinä)
salvation army drug rehab augusta ga
continue http://www.babblefishstudios.com/tag/th...ten-by-students