LG esitteli "banaaniälypuhelimen", jonka takakuori korjaa itsensä

12
Manu Pitkänen

LG esitteli banaaniälypuhelimen, jonka takakuori korjaa itsensä
Muutamien vuotojen jälkeen LG on julkistanut ensimmäisen kaarevan älypuhelimensa. Puhelin on kaarevoitettu horisontaalisen akselin suhteen, minkä sitä voidaan kutsua myös banaanipuhelimeksi.

LG:n mielestä G Flex on markkinoiden ensimmäinen todellinen kaareva älypuhelin, eli yhtiö ei pidä Samsungin aiemmin esittelemää Galaxy Round -puhelinta juuri minään. Galaxy Round on kaarevoitettu vertikaalisen akselin suhteen. Samsung käytti puhelimen kaarevuutta hyväksi käyttöliittymän yksityiskohdissa, mutta LG:n mallissa kaarevuus ei näy käyttöliittymä tasolla juuri mitenkään.

Sen sijaan LG markkinoi kaarevaa älypuhelintansa ergonomisena laitteena, joka myötäilee käyttäjänsä kasvonpiirteitä kun se laitetaan korvalle.

G Flexin takakannesta löytyy lisäksi itsensä korjaava pinnoite. Eli jos puhelimen takakuoreen tulee naarmuja, pinnoitteen pitäisi korjata ne itsestään.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Uusimmat puhelimet

Kommentit (12)

7520G
7520G

8

Olisi hauska tietää, että kuinka naarmut korjautuvat... Ehkä takakuori ennemmin palautuu alkuperäiseen muotoonsa kuin korjaa naarmuja?

Vastaa
Lauzi
Lauzi

9

Muutama vuosi sitten oli paljon kohua itsensä korjaavista autolakoista ja maaleista, joissa oli jotain "nano partikkeleja" jotka täyttivät pintaan syntyneet naarmut. En ole vähään aikaan kuullut puhetta moisesta, mutta jostain tällaisesta pinnoittesta voisi olla kyse tässä tapauksessa.

Vastaa
perhana
perhana

10

@3
Kyllähän kaarevuudesta "horisontaalisesti" voi olla hyötyäkin juuri siinä älypuhelinkäytössä, eli yhdenkäden käytössä peukalo ylettää helpommin näytön äärilaitoihin, ja vaaka-asennossa esimerkiksi videoita katsoessa sopivalta katseluetäisyydeltä voi tuosta kaarevuudesta olla etua.
Taskussakin tuosta luulisi olevan enemmän hyötyä kuin haittaa, kun yleensä ihmisen vartalosta ei juuri löydy 15cm pituista suoraa pintaa jota vasten täysin suora lätyskä mitenkään mukavasti asettuisi, reisi on aina hieman kaareva, rintamus on kaareva, ja jopa se housuntaskun kohdalla oleva lantio on kaareva.

Vastaa
perhana
perhana

11

@13
kun nyt kerran viisastellaan niin viisastellaan sitten...

Kun Samsung julkistaa puhelimen jota se mainostaa kaarevana älypuhelimena, ja LG muutamia viikkoja myöhemmin oman kaarevan älypuhelimensa ja kertoo sen olevan ensimmäinen todellinen kaareva älypuhelin, niin mitä LG:n tämän lauseen perusteella voidaan päätellä Samsungin luomuksesta ajattelevan?

Aivan.. siitä voidaan päätellä että LG ei pidä tätä Samsungin kaarevaa älypuhelinta juuri minään.

Vastaa
perhana
perhana

12

@16
En tiedä missä olet päässyt kuuntelemaan tuon LG:n esittämän Samsungin puhelimen kaarevuuteen kohdistuvan vähättelyn, itse en tällaista tuosta uutisesta löydä, käsittääkseni LG:n taholta ei ole kommentoitu Samsungin koveraa puhelinta millään lailla, he eivät vaan ole sitä noteeranneet ollenkaan (eli eivät ilmeisesti pidä sitä minään)

Eli uutisen pielessäolo on ihan omia ajatuksiasi eikä väitteesi sen pielessäolosta perustu mihinkään muuhun kuin omaan mielipiteeseesi jolla ei nyt suurtakaan painoa ole, se kuulunee samaan sarjaan väittämän kanssa jonka mukaan liikevaihdon suurin osa on yhtäkuin yli puolet liikevaihdosta, eli liikevaihto koostuisi vain kahdesta osasta.

Vastaa

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.