BlackBerry teki 4,4 miljardin dollarin tappion

1
Manu Pitkänen

BlackBerry teki 4,4 miljardin dollarin tappion
Puhelinvalmistaja BlackBerry on kirjannut marraskuussa päättyneeltä neljännekseltä 4,4 miljardin dollarin tappion. Edellisellä neljänneksellä takkiin tuli hieman vajaa miljardi dollaria.

BlackBerry toimitti jälleenmyyntikanaviin neljänneksen aikana vain 1,9 miljoonaa älypuhelinta. Loppukäyttäjille asti samassa ajassa myytiin 4,3 miljoonaa älypuhelinta, joista 3,2 miljoonaa oli vanhoja BlacBerry 7 -malleja.

Tuloksen julkistuksen yhteydessä yhtiö kertoi aloittavansa viisivuotisen yhteistyön Foxconnin kanssa. Maailman suurimman sopimusvalmistajan tehtäväksi tulee uusien puhelimien kehittäminen ja valmistus. Alkuvaiheessa keskitytään Indonesiassa ja muilla nopeasti kasvavilla markkinoilla julkaistavaan malliin. BlackBerry osallistuu puhelimien suunnittelutyöhön.

BlackBerryn myymistä harkittiin tänä syksynä, mutta neuvottelut lopetettiin H-hetkellä ja yhtiö päätti jatkaa toimintaa lainarahan turvin.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Xiaomi Redmi Note 14 (5G) – hinta laskenut -32%

Xiaomi Redmi Note 14 (5G)
203 € Hobby Hall
299 € Proshop
397 € Hobby Hall

Alin hinta viikko sitten: 299 €

Realme 14 (5G) – hinta laskenut -17%

Realme 14 (5G)
299 € Hobby Hall
349 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 360 €

OnePlus Nord 5 – hinta laskenut -14%

OnePlus Nord 5
299 € Power
349 € Verkkokauppa.com
349 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 349 €

Honor Magic8 Pro – hinta laskenut -14%

Honor Magic8 Pro
1020 € Hobby Hall
1099 € Proshop
1202 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 1190 €

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.