Jollan hallituksen pj: "Katso mikä tässä on" -- Sailfish-tablettihan se

1
Matti Robinson

Jollan hallituksen pj: Katso mikä tässä on -- Sailfish-tablettihan se
Jollan Sailfish-käyttöjärjestelmää on pyöritetty vanhoilla muun muassa Nokian puhelimilla ennen kuin ensimmäinen Jolla-laite saatiin markkinoille. Ennemmin sitä ei ole kuitenkaan tiettävästi nähty tableteissa, mutta nyt Twitterissä leviää kuva, jossa tabletin ruudulla komeilee Sailfish.

Jolla hallituksen puheenjohtaja Antti Saarnio on lisännyt kuvan Twitteriin, jossa hän pitelee kädessään pienehköä tablettia, joka vaikuttaa Nexus 7:ltä. Tabletissa kuitenkin näkyy pyörivän Jollan oma Sailfish-käyttöjärjestelmä ja sen moniajonäkymä. Vieressä Saarniolla on Jollan Chief Engineer Harri Hakulinen.

Hakulinen vastaakin Twitterissä, että laitteessa tosiaan on Sailfishin uusin versio, mutta ei vahvista laitteen tietoja. Lisäksi hän lupailee Sailfishiä "ainakin joihinkin tableteihin" ja puhuu jännittävästä vuodesta 2014.




Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Uusimmat puhelimet

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.