Videoesittelyssä: Applen iOS in the Car

Manu Pitkänen

Videoesittelyssä: Applen iOS in the Car
Aiemmin ruutukaappauksia iOS 7.1:n beta-version iOS in the Car -ominaisuudesta julkaissut kehittäjä Steven Troughton-Smith on julkaissut nyt videon, jossa hän esittelee iOS:n autoversion toimintaa simulaattorissa. Hänen videollaan simuloidaan iOS 7.0.3 -versiota (jutun lopussa, ylempi video), mutta Denis Stas on julkaissut videon, jossa simuloidaan uudempaa iOS 7.1 beta 2:ta (jutun lopussa, alempi video).

Troughton-Smithin mukaan iOS in the Car tukee useaa eri resoluutiota, kosketusnäyttöä, rautapainikkeita ja äänikomentoja. Lisäksi se on ainakin vielä rajoitettu Applen omien sovellusten käyttöön, eli kehittäjät eivät voi luoda omia sovelluksiaan sille.

Vaikka Apple on vakuuttanut iOS:n autoversion olevan sille erittäin tärkeä kehitysprojekti, on sen kehitys edennyt hitaanlaisesti. Projekti ei sopinut kunnolla oikein mihinkään olemassa olleeseen ohjelmisto- tai laitteistotiimiin, minkä takia Applen pomot eivät oikein tienneet mitä tehdä sen kanssa. The Informationin Jessica E. Lessinin mukaan projektin tulevaisuus oli hyvin epävarma viime kesänä, vaikka sitä esiteltiin näyttävästi WWDC:ssä.



Apple on luvannut iOS in the Carin useamman eri valmistajan autoihin tänä vuonna, mutta mitään konkreettista vuotoja lukuun ottamatta ei ole nähty. Uusien autojen lisäksi iOS in the Car saattaa olla tulossa aftermarket-tuotteisiin. Ainakin Pioneer on kertonut tutkivansa mahdollisuutta lisätä tuotteisiinsa iOS in the Car -tuki. Ulkopuolisin silmin AppRadio vaikuttaisi kaikista luontevimmalta käyttökohteelta.

Google kertoi vuoden alussa CES-messuilla uudesta Open Automotive Alliance -ohjelmasta, jonka tavoitteena on tuoda Android-käyttöjärjestelmä autoihin.




Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Oppo A60 – hinta laskenut -35%

Oppo A60
135 € Hobby Hall
208 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 207 €

Apple iPhone 16 Pro – hinta laskenut -31%

Apple iPhone 16 Pro
874 € iPhonetalo
1259 € Kuva-Järvinen
1299 € Power

Alin hinta viikko sitten: 1259 €

Samsung Galaxy A16 (5G) – hinta laskenut -26%

Samsung Galaxy A16 (5G)
95 € DNA
129 € Gigantti
129 € Power

Alin hinta viikko sitten: 129 €

Motorola Moto G06 Power – hinta laskenut -24%

Motorola Moto G06 Power
116 € CDON
189 € Gigantti
189 € Lenovo

Alin hinta viikko sitten: 151 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.