HTC One (M8):n aasialaisversio murskaa kilpailijat nopeustesteissä

1
Matti Robinson

HTC One (M8):n aasialaisversio murskaa kilpailijat nopeustesteissä
Juuri julkistetun HTC One (M8):n Aasiassa myyntiin tullut versio on laitettu benchmark-testiin. Samalla testattiin sen kovimpia kilpakumppaneita, jotka jäivät selvästi jalkoihin.

Testeinä käytettiin suosituimpia Androidin benchmark-sovelluksia kuten Vellamoa, Quadrantia, 3DMarkia ja AnTuTua. Kaikissa testeissä, joissa eroa syntyi yhtään merkittävämmin puhelimien välillä, olivat uuden M8:n heiniä. Niin LG G2, Xperia Z2 kuin Galaxy S5:kin joutui nöyrtymään taiwanilaisvalmistajan uuden lippulaivamallin edessä. Ainoastaan Basemarkissa Galaxy S5 ja Xperia Z2 voittivat HTC:n uutuuden marginaalisesti.

Valitettavasti meille länsimaissa asuville ei ole tarjolla tätä herkkua. Eurooppaan ja siten myös Suomeen myynnissä on aavistuksen heikommalla Snapdragon 801 -piirillä varustettu malli, jonka kellotaajuus on 2,3 gigahertsiä eikä 2,5 gigahertsiä kuten testeissä olleessa mallissa.



Tässä pidemmittä puheitta tulokset:

AnTuTu



Vellamo



3DMark



Quadrant



Basemark



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Motorola Moto G17 – hinta laskenut -40%

Honor 600 (5G) – hinta laskenut -40%

Honor 600 (5G)
299 € DNA
499 € Verkkokauppa.com
499 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Nothing Phone (3) – hinta laskenut -32%

Nothing Phone (3)
599 € DNA
879 € Verkkokauppa.com
879 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 879 €

Nothing Phone (3a) Lite – hinta laskenut -14%

Nothing Phone (3a) Lite
257 € Hobby Hall
299 € Proshop
299 € DNA

Alin hinta viikko sitten: 299 €

Kommentit (1)

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.