Amazon esittelee ensimmäisen älypuhelimensa kesällä

Manu Pitkänen

Amazon esittelee ensimmäisen älypuhelimensa kesällä
Verkkokauppajätti Amazon aikoo laajentua tämän vuoden aikana älypuhelinmarkkinoille, kertoo Wall Street Journal. Yhtiön kehittämästä puhelimesta on liikkunut huhuja viime vuodesta lähtien. Spekulaatioissa liikkui myös täysin ilmainen puhelin, mutta Amazon on kiistänyt tällaisen laitteen olevan kehitteillä.

Wall Street Journalin mukaan viimeistään kesäkuun lopulla esiteltävän puhelimen avainominaisuuksia ovat kolmiulotteisilla efekteillä koristeltu käyttöliittymä, joka osaa reagoida käyttäjän pään ja silmien liikkeisiin. Tämän mahdollistamiseksi Amazon on iskenyt puhelimen etupuolelle yhteensä neljä kameraa. Puhelimen kerrotaan olevan kohdennettu erityisesti mobiilipelaamisesta kiinnostuneille kuluttajille ja sen toimitukset alkavat viimeistään syyskuussa.

Amazon esitteli viime syksynä uudet Kindle Fire -tabletit ja tämän kuun alussa myyntiin tuli Fire TV -medialaite.


Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

OnePlus Nord 3 – hinta laskenut -33%

OnePlus Nord 3
248 € Multitronic
269 € Proshop
289 € CDON

Alin hinta viikko sitten: 369 €

Motorola Moto G05 – hinta laskenut -31%

Motorola Moto G05
80 € Power
117 € CDON
139 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 114 €

Samsung Galaxy Xcover 7 – hinta laskenut -22%

OnePlus Nord 4 – hinta laskenut -21%

OnePlus Nord 4
299 € Telia
299 € DNA
399 € Verkkokauppa.com

Alin hinta viikko sitten: 379 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.