Video: Tältä näyttää Samsung Z -älypuhelimen käyttöliittymä

Juha Tuppi

Video: Tältä näyttää Samsung Z -älypuhelimen käyttöliittymä
Samsung ilmoitti eilen ensimmäisestä Tizen-käyttöjärjestelmää hyödyntävästä älypuhelimestaan. Tuore video antaa esimakua, miltä Tizen tulee näyttämään Samsung Z:ssä.

The HandHeld Blogin Vaibhav Sharma pääsi vastikään testaamaan uuden Tizen-puhelimen käyttöliittymää Tizen-kehittäjien konferenssissa. Videon perusteella Samsung Z:n käyttöliittymä tulee poikkeamaan sekä puettavasta teknologiasta tutusta Tizenistä että Samsungin TouchWizistä, vaikka jälkimmäisestä on säilytetty joitain piirteitä tutustumisen helpottamiseksi. Tizen tullee tarjoamaan myös useampia aloitusnäkymiä sekä alasvedettävän ilmoitusnäkymän.

Sharma huomauttaa myös, että vaikka videodemonstrointi tapahtuukin referenssilaitteella, siinä on nähtävissä sama käyttöliittymä kuin mikä tulee olemaan Samsung Z:ssä. Samsung Z on tarkoitus tuoda myyntiin Venäjällä ja muilla markkinoilla heinä-syyskuun aikana.



Tilaa Puhelinvertailun uutiskirje!

Lähetämme noin kerran viikossa uutiskirjeen, joka sisältää viikon ajalta tärkeimmät uutisemme.

Tilaamalla uutiskirjeemme hyväksyt sääntömme ja tietosuojakäytäntömme.

Parhaat kännykkätarjoukset

Asus ROG Phone 9 Pro – hinta laskenut -26%

Asus ROG Phone 9 Pro
999 € ASUS eShop
1349 € Proshop

Alin hinta viikko sitten: 1349 €

Samsung Galaxy XCover 7 Pro – hinta laskenut -20%

Oppo Reno 14 – hinta laskenut -20%

Oppo Reno 14
399 € Power

Alin hinta viikko sitten: 499 €

Nothing Phone (3a) – hinta laskenut -17%

Nothing Phone (3a)
299 € Gigantti
299 € Elisa
339 € Gigantti

Alin hinta viikko sitten: 359 €

Kommentoi artikkelia

Pysy aiheessa ja kirjoita asiallisesti. Epäasialliset viestit voidaan poistaa tai niitä voidaan muokata toimituksen harkinnan mukaan.

Haluan ilmoituksen sähköpostitse, kun ketjuun kirjoitetaan uusi viesti.